Danimarka Enerji Doğal Kaynaklar ve İklim Bakanı Lars Christian Lilleholt konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yenilenebilir enerji üretiminde Danimarka’nın 9 yılda üretim kapasitesini ikiye katladığını belirtti.

Ülkede 2008 yılında rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin ülke ihtiyacının yüzde 19’unu karşıladığını hatırlatan Bakan Lilleholt, 2017 yılında karada ve denizde rüzgar enerjisinden üretilen elektriğin ülke ihtiyacının yüzde 43’ünü aştığını belirterek bu oranın şimdiye kadarki en yüksek oran olduğunu ve 9 yıl önceki oranın da 2 katı olduğunu ifade etti.

Danimarkalı Bakan Lilleholt, enerjide ulaşılan bu dereceyle ülkenin AB’nin yenilenebilir enerji hedeflerini de aşmış olduğunu söyledi.

Daha çok deniz sahalarında rüzgar türbini kurarak elektrik üretilen Danimarka’da özellikle 2010 yılından itibaren artan bir üretim var. 2017 yılından önce ülkede tüketilen enerji içindeki rüzgar enerjisi oranının en yüksek olduğu yıl 2015 yılıydı. 2015 yılında ülke ihtiyacının yüzde 42’si rüzgardan sağlanarak rekor kırılmıştı.

 

-REKLAM-