Sinn Fein Partisinin Genel Başkanı Gerry Adams, parti liderliğini devretti. 69 yaşındaki politikacı önümüzdeki yıl yapılacak olan seçimlerde de Milletvekili adayı olmayacak. Sinn Fein parti liderliğini 48 yaşındaki Mary Lou McDonald’a devretti.

Sinn Fein partisinin liderliğini İrlanda’nın başkenti Dublin’de özel bir kongre  de devreden Adams, daha önce görevi bırakacağını açıklamıştı. Adams daha önce de partisinin Kasım ayı kongresinde konuşma yapmış ve yıllık kongrede değişim haberini vermişti. Michelle O’Neill (41) partinin genel başkan yardımcılığına getirildi. Böylelikle ilk kez kadın bir siyasetçi böylesine önemli bir göreve getirilmiş oldu.

Adams görevi 1983 yılından bu yana yürütüyordu ve hakkında çok sayıda suçlama vardı. Bugüne kadar iki suikast girişiminden kurtulan Adams, İngiltere Kraliçesine yemin etmeyi reddeden ve 2. Elizabeth’e “Bayan Winsdor” diye hitap etmişti.

Kuzey İrlanda sorunu

Kuzey İrlanda’nın İngiltere ile bağlarını devam etmesini isteyen çok sayıda Protestan birlik var. Katolikler ve Cumhuriyetçiler arasındaki gerilim 1970 yılından bu yana devam ediyor.

İngiltere ve İrlanda hükümetleri ile Kuzey İrlanda’daki partiler ile 1998 yılından bu yana barış görüşmeleri  yapıyor.

-REKLAM-