Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, entegrasyonun imkansız olmadığını söyledi ve Fransız asıllı kocası Prens Henrik'i örnek gösterdi.

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe’nin eşi Prens Henrik’in, öldüğünde eşinin yanında gömülmek istemediği bildirildi.

Kraliçe Margrethe ile tahta geçmeden 5 yıl önce 1972 yılında evlenen Fransa doğumlu Kont Henri Marie Jean André, Margrethe’ın kraliçe olarak tahta çıkmasından sonra kendisine kral ünvanı verilmemesinin hayalkırıklığını yaşadı.

Kral unvanı yerine Prens unvanı alan Henrik’in, kendisiyle sıkça alay eden Danimarkalılar ve medyasıyla yıldızı da bir türlü barışmadı.

Prens Henrik, 2002 yılında Kraliçe II. Margrethe’ın rahatsızlığı nedeniyle ev sahibi olması gerekirken, oğlu Prens Frederik’in ev sahibi olarak yeni yıl resepsiyonunda diplomatları ağırlamasına tepki vererek saraydaki sıralamadan ne nedenli rahatsız olduğunu göstermişti.

Kraliçe Roskilde Katedrali’ne gömülecek

77 yaşındaki Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe için Roskilde’de mezar yeri oluşturuluyor ve saray geleneklerine göre kraliyet çiftinin birlikte aynı yere gömülmesi gerekiyor.

Ancak konuyla ilgili olarak BT gazetesi, Konsort Prens Henrik’in, Kraliçe Margrethe ile aynı yere gömülmek istemediğini yazdı.
83 yaşındaki prensin, yaşarken eşi ile eşit konumda olmadığını bu yüzden öldüğünde onunla gömülmek istemediğini söylediği aktarıldı.

Saray teyit etti

Gazetenin haberi Danimarka Kraliyet Sarayı tarafından teyit edildi.

Saray İletişim Şefi Lene Balleby, haberin doğru olduğunu ve Prens’in bu kararının Kraliçe tarafından kabul edildiğini söyledi.

Prens Henrik’in 50 yılını Danimarka’ya verdiğini ve Danimarka’yı sevdiğini belirten Balleby, bu nedenle Danimarka’da defnedilmek istediğini ancak henüz detaylarının belli olmadığını açıkladı.

 

-REKLAM-