Danimarka Parlamentosu Folketinget’teki partilerin büyük çoğunluğu, burka ve peçeyi de kapsayan maske yasağı getirilmesini destekliyor.

3 partili koalisyon hükümetini oluşturan Liberal Parti Venstre, Muhafazakâr Halk Partisi ve Liberal İttifak Partisi’nin yanı sıra, Danimarka’nın birinci partisi ana muhalefet konumundaki Sosyal Demokrat Parti de peçe ve burka yasağı istiyor.

Koalisyon hükümetinin parlamentoda çoğunluğu sağlamasına destek veren aşırı sağ görüşlü Danimarka Halk Partisi (DF) de uzun süredir hükümete burka ve peçenin yasaklanması çağrısı yapıyordu.

Liberal görüşe ters düştüğü için, belli bir dini kıyafete yasak istemediğini bildiren hükümetin büyük ortağı Liberal Parti Venstre, peçe ve burkanın da yasaklanmasının hedeflendiği yasanın adının “maske yasağı” olacağını açıkladı.

Kamusal alanda maske yasağıyla, kamusal alanda yüzün tamamen örtülmesine yasak koymak isteyen Liberal Parti Venstre, yasanın dini giysilere yasak olmadığını ifade etse de Danimarka medyası hedefin burka ve peçe olduğunu yazdı.

3 Ekim Salı günü yeni yasama yılının başlamasının ardından parlamentoda parti başkanları tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarında da gündemi peçe ve burka yasağı oluşturmuştu.

Partilerin büyük çoğunluğunun desteğini açıklamasının ardından, yakın gelecekte parlamentoda oylanması beklenen ve resmi olarak “maske yasağ” olarak lanse edilen yasa tasarısının parlamentodan onay alması bekleniyor.

Öte yandan Kopenhag Üniversitesi tarafından 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Danimarka’da 150 ile 200 arasında kadının peçe taktığı, sadece 3 kadının burka giydiği tespit edilmişti.

5.7 milyon nüfusu olan Danimarka’da, Müslümanlar nüfusun yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor.

 

-REKLAM-