Buz tutan göllerde ve fiyortlarda yürüyüş yapmanın cazip gelebileceğini kaydeden yetkililer, don tutan fiyort ve göllerin güvenli olmayacağını belirterek halkı ikaz etti.

Yapılan uyarılarda, belediyeler izin vermedikçe, donan göl ve fiyortların üzerine çıkılmasının yasak olduğu bilgisi verildi.

Buz tutan bir göl ya da fiyortun yüzeyine çıkılabilmesine izin verilebilmesi için, buzun en az 13 santimetre kalınlığında olması gerektiği kaydedildi.

Uyarıyı dinlemediler

Halk, yetkililerin uyarısını ciddiye almazken, göl ve fiyortların yüzeyinin don tutmasını fırsat bilen vatandaşlar, tehlikeye aldırmadan, yürüyüş yaptıkları buz üzerinde kayıp fotoğraf çektirdi. Vatandaşlardan bazıları ise buz tutan göl ve fiyortların üzerinde bisiklet sürdü.

Dönemediler

Geçtiğimiz günlerde 12 yaşındaki iki kız çocuğu, Nykøbing Mors’ta buz tutan fiyortlarda 500 metre yürüyerek ilerlemiş ve geri dönmeyi başaramayınca yardım ekipleri tarafından kurtarılmıştı.

Kopenhag’ın Husum semtinde ise 7 yaşındaki bir erkek çocuğu, buz tutan Utterslev Mose bataklığının yüzeyindeyken, buz kütlesinin kırılması sonucu suya düşmüştü. Boğulmaktan kurtulan 7 yaşındaki çocuk kontrol amaçlı hastaneye götürülmüştü.

-REKLAM-