Danca dil sınavını geçmiş olmak, ekonomik olarak bağımsız olmak, son 5 yılın 4.5 yılında çalışmış olmak, suç işlememiş olmak ve devlete borçlu olmamak gibi şartların arandığı Danimarka vatandaşlığı, Müslümanlar için gün geçtikçe lüks oluyor.

Politiken Research adlı araştırma şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre, 2014 yılında Danimarka vatandaşlığına geçenlerin yüzde 70’i Müslüman ülkelerden gelirken, bu sayı 2018 yılında sadece yüzde 21’de kaldı.

Yıllar geçtikçe Danimarka’da yaşayan Müslümanlar için Danimarka vatandaşı olmak zorlaşırken, konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Göç ve Uyum Bakanı İnger Stöjberg, “Hristiyan bir Amerikalının Danimarka’da uyum sağlaması, Müslüman bir Somalilinin Danimarka’da uyum sağlamasından daha kolay.” dedi.

1 Eylül 2015’den itibaren Danimarka’da çifte vatandaşlığa izin verilmesiyle birlikte, Danimarka vatandaşlığına geçen Alman, İngiliz ve ABD vatandaşlarının sayısının ise hızla arttığı kaydedildi.

Hükümetin Danimarka vatandaşı olabilmek için yürürlükteki yasaları daha da zorlaştırmak için hazırlık yaptığı biliniyor.

-REKLAM-