Hükümet tarafından sunulan “Paralel toplumsuz bir Danimarka. 2030’da gettolar olmayacak.” adlı program ile birlikte atağa geçen hükümet, 2019 haziranında gerçekleşecek genel seçimler için şimdiden hazırlıklara başladı.

Liberal Parti Venstre, Liberal İttifak ve Muhafazakâr Halk Partisi’nden kurulu (V-LA-K) 3 partili azınlık hükümeti ile hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi, gelecek yılki seçimden de başarıyla ayrılabilmek için, çareyi batılı olmayan yabancılar adı altında Müslümanların yoğunlukla yaşadığı varoş bölgelerdeki sosyal konutları hedef almakta buldu.

2030’a kadar getto kalmayacak

Getto diye adlandırılan bölgelerde yaşayan batılı olmayan yabancıların Danimarka’ya uyum sağlamadığını, istihdam piyasasında yer almadığını, Danca konuşamadığını ve Danimarka toplumundan izole olmuş bir şekilde, paralel bir toplumda yaşadığını vurgulayan hükümet, 2030 yılına kadar Danimarka’daki gettoları yok etmeyi, sosyal konutların ise sadece yüzde 40’nı bırakmayı hedefliyor.

Danimarka genelinde bulunan 611 bin sosyal konutta bir milyondan fazla kişi yaşıyor. İstatistik bilgilere göre, hükümetin hedef aldığı ve bazılarının yıkılmasını da istediği getto diye adlandırılan batılı olmayan yabancıların yoğunlukla ikamet ettiği 57 bölgedeki sosyal konutlarda ise yaklaşık 120 bin kişinin yaşadığı kaydedildi.

Sosyal konutlar satılacak, kiracılar atılacak

Hükümetin açıkladığı programa göre, sosyal konutlar ya satılacak ya da yıkılacak. Satılması planlanan sosyal konutlarda kirada oturan kişilerin, evlerinden daha kolay çıkarılabilmesi için yasa çıkarılacak. Sosyal konutlarda oturan ve suç işleyen kişilerin evlerinden atılması kolaylaştırılacak.

Gettolarda kimlerin oturacağını kontrol altında tutmak isteyen hükümet, işsiz ve batılı olmayan yabancıların getto bölgelerindeki evlere taşınmalarının önüne geçmek istiyor.

Açıklanan programa göre, batılı olmayan yabancıların yoğunlukta olduğu gettolarda daha fazla polis görev yapacak. Bazı suçların cezası ise ağırlaştırılacak.

Hükümetin sosyal konutlarda yapmayı planladığı yıkım ve düzenlemelerin yaklaşık 12 milyar kron mal olacağı ve bu maliyeti Landsbyggefonden adlı fondan karşılayacağı kaydedildi.

Faturayı kiracılar ödeyecek

Uzmanlar ise hükümetin açıkladığı programı eleştiriryor. Uzmanlar, programın sosyal konutlardan taşınacak kişilerin hangi bölgelere taşınacağı konusunda bir çözüm üretmediğini, iş sahibi ve düzenli gelir sahibi kişilerin ise sosyal konutlarda oturmaya nasıl ikna edilecekleri sorusunu cevaplamadığı şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hükümetin getto bölgelerinde yapacağı düzenlemeleri, kiracılar tarafından sosyal konutlarda yapılacak tadilatlar için yapılan aidatların toplandığı Landsbyggefonden adlı fondan karşılayacak olması da uzmanlar tarafından eleştirildi.

Uzmanlara göre Landsbyggefonden adlı fonda biriken para, hükümetin açıkladığı düzenlemeleri gerçekleştirmek için yeterli değil. Landsbyggefonden adlı fonun kredi alarak bu düzenlemeleri gerçekleştirebileceğini kaydeden uzmanlar, faturanın ise sosyal konutlarda oturacak kişiler tarafından ödeneceğini kaydetti.

Seçim konusunda uzman yorumcular ise, hükümetin getto programıyla gelecek yıl gerçekleşmesi planlanan parlamento seçimlerini kazanabileceği değerlendirmelerinde bulunuyorlar..

-REKLAM-