1995 yılında başladıkları kuyumculuk işinde en iddialı oldukları ürünlerinin nişan yüzüğü olduğunu anlatan Karatepe, atölyelerinde müşterilerinin zevk ve siparişlerine uygun yüzükler yaptıkları gibi sipariş konusunda net fikri olmayanlara da tavsiyelerde bulunuyor.

Ne tür tasarımlar yapılıyor

Oğlunun bizzat tasarladığı yüzükleri atölyede ürettiğini dolayısıyla ürünlerinin özelliklerine başından sonuna hakim olduğunu vurgulayan Karatepe, genellikle klasik ve rahat tasarımlar yapmaya özen gösterdiklerini ifade etti.

Özellikle Türkiye’de yapılan yüzüklerin genellikle ince ve içinin boş olduğunu anlatan Kuyumcu Karatepe, “Bu yüzden ihtiyaç duyulduğunda küçültme ya da büyütme olmuyor, müşteriler bundan rahatsız oluyor” dedi.

Nişan yüzüğünde nelere dikkat etmeli

Nişan yüzüğü için “Her şeyden önce ürünün kullanışlı olması lazım. Nişan yüzüğünün bir özelliği olması lazım” diyen Karatepe, yüzük konusundaki inceliklere dair şu bilgileri veriyor:

“Bu işin birtakım ince detayları vardır. Yüzük uzun vadeli kullanılan bir şey, İnsanlar yüzüğüyle uyuyacak onunla çalışacak o yüzden rahat ve kullanışlı olması lazım, fazla abartılı değil ama yine de küçük bir takım özelliklerinin olması lazım.
Daha sonra kişi kilo alıp da parmağına uygun değiştirilmesini istediğinde yüzüğün hacmi uygun olmalı. Dediğimiz gibi Türkiye’de yapılanlar genellikle ince ve içi boş oluyor. Yani küçültme büyütme olmuyor ama bizimkiler daha masif yani küçültüp büyütebiliyoruz. Kilo alan biri getirdiğinde rahatlıkla büyütebiliyoruz.”

Görüntü

Yüzük fiyatları 3 ila 40 bin kron arasında

Veysel Karatepe, düz yüzüklerin pahalı olmadığını ancak yüzüklerin fiyatını üzerindeki pırlantaların artırdığını belirterek fiyatların 3.000 kron ile 30-40.000 kron arasında değişebildiğini vurguladı.

Müşterilerinin kafasında bir tasarım varsa ona göre de ürün hazırladıklarını belirten Karatepe, siparişin biraz zaman aldığını çünkü bir sipariş verildiğinde eritme, şekil verme, zımparalama, parlatma ve mıhlama gibi birçok işlemlerin zaman aldığını yani bir çift yüzük sipariş sürecinin 1-2 haftayı bulduğunu ifade etti.

Kuyumcunuzdan tavsiyeler

Son olarak özelde yüzük olmak üzere tüm takılar için ince zarif ürünleri öneren Kuyumcu Veysel Karatepe, şunları anlattı:

“Nişan yüzüğü alacaklara rahat ve kullanışlı ürünleri tavsiye ediyoruz. Abartılı olan yüzükler bugün güzel görünür ama yarın o moda geçtiğinde müşteri de memnun olmuyor zaten. Biz genelde klasik küçük detayları olan yüzükleri tavsiye ediyoruz müşterilere.
Danimarkalılar daha çok pırlantalı, zarif ince yüzük ve kolye istiyorlar. Devamlı kullanmak isterler. Türklerden genç olanlar da Danimarkalılar gibi düşünüyor ama yaşlılar daha ağır şeyler isterler.”

Altın uzun vadede kazandırır

Altının uzun vadede mutlaka kazandıran bir yatırım olduğunu ve yatırım için 22 ayar altın ile cumhuriyet altını tavsiye eden Veysel Karatepe, takılar için ise ince zarif ürünleri önererek şunları anlattı:

“Altın uzun vadeli yatırımdır. 1995 yılında çeyrek altını 78 krona satıyorduk bugün 500 kron. Yani 6-7’ye katladı. 6 ay-1 sene sonra satan para kazanmaz ama uzun vadede altın her zaman kazandırır.

Adres bilgileri:

L’Age D’Or

Adres: Vesterbrogade 20, 1620 København V

Tlf.: 33 25 12 12

Web: http://www.lagedor.dk

/Sponsorlu İçerik/

-REKLAM-