Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kamuoyunda Adnan Hoca olarak tanınan Adnan Oktar hakkında yaptığı şikayete Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kayıtsız kalmadı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), “Adnan Oktar ile Sohbetler” isimli programın yayınlandığı A9 kanalına ceza yağdırdı.

RTÜK’ün Üst Kurul toplantısında alınan kararlara göre, A9 TV’ye beş kez program durdurma ile bir önceki ayki reklam gelirlerinin yüzde 5’i oranında para cezası kesildi.

Üst Kurul, cezaya gerekçe olarak, programın dini içerikten çıkarak eğlence programına dönüşmesini gösterdi.

Üst Kurul’un ceza verilmesine gerekçe gösterdiği örnekler arasında, dini sohbetler esnasında müzik parçalarının çalınması, genç kız ve erkeklerin oyun havaları eşliğinde oyun oynamaları ve kamuoyunda ‘kedicik’ diye bilinen kadınların Adnan Oktar ile yakın mesafede dans figürleri sergilemeleri yer aldı.

RTÜK’ten verilen bilgiye göre, A9 TV için 2018 yılında vatandaşlar tarafından yaklaşık 5 bin yazılı şikâyet Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ile RTÜK İletişim Merkezi üzerinden iletildi.

Diyanet Başkanı başlattı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, geçtiğimiz günlerde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bir araya geldiği toplantıda, Adnan Oktar’ın A9 TV üzerinden yaptığı yayınları eleştirerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Dengesi bozulmuş bir insan. Biz bunun doğru olmadığını söylüyoruz. Ama o televizyonu kapatma yetkisi Diyanet İşleri Başkanlığı’nda değil ki, yetki kimdeyse onun kapatması lazım. İnşallahlar, maşallahlar havada uçuşuyor, dini birtakım referanslar ve orada dansöz oynatıyorsun böyle bir şey olabilir mi?” diye konuşmuştu.

(Devamı aşağıda)

Oktar’dan sert cevap

Adnan Oktar, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kendisine yönelik olarak kullandığı “Tamamen akli dengesi bozulmuş” ifadesine gerilimi arttıran bir cevap vermişti.

Oktar, Erbaş’a yönelik “Kerhanelerden, kumarhanelerden, içki fabrikalardan alınan paralarla, vergilerle maaşlarınız ödeniyor. Bir kere bunlar hakkında açıklama yaptınız mı, bunlara sesinizi çıkarttınız mı? Gıkın çıkmıyor hoca efendi.” diye konuşmuştu.

Adnan Oktar, Ali Erbaş’ın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelede geç kaldık ifadesine, “Biraz değil, bayağı geç kaldınız” diye tepki göstermişti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Erbaş’ın, darbe girişiminin kilit ismi, firari Adil Öksüz’ün 2003 yılında hazırladığı “Ceza Hükümleri Açısından Tevrat ve Kur’ân” adlı doktora tezini sunduğu jüride bulunduğunu hatırlatan Adnan Oktar, Erbaş’ın FETÖ’cülerle ile yakın ilişkiler içinde olduğunu iddia etmişti.

Doğan’ın Blutv’si Şahenk’in Phutv’si

Adnan Oktar’ın vakfı tarafından yapılan açıklamalarda ise, Diyanet’in Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Blutv ile Ferit Şahenk’in sahibi olduğu Phutv platformlarında cinsel içerikli yayınlar yapılmasını neden eleştirmediği soruldu.

-REKLAM-