Danimarka’da tek seçim merkezi kurulmasının tartışmaları sürerken, bir vatandaşlık örneği sergileyen Armağan Doğan, yaşadığı Litvanya’da sandık kurulmaması üzerine, oyunu Kopenhag’da kullandı.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kapsamında, Litvanya’da yeterli seçmen bulunmaması nedeniyle, sandık kurulmadığını kaydeden Doğan, oy kullanabilmek için Vilnius’tan, Kopenhag’a günübirlik geldiğini söyledi.

Doğan, yaklaşık bin 500 kilometrelik Vilnius – Kopenhag arasındaki yolculuğunu uçakla yaptığını belirterek, oy kullanmanın vatandaşlık görevi olduğunu Haberler muhabirine şu sözlerle açıkladı: “Bir hükümetle ilgili herhangi bir eleştiride bulunmak ya da sevdiğiniz bir şeyi söylemeniz için, kendinizin sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekiyor, dolayısıyla vatandaşlık görevim olduğu için oyumu kullanmaya geldim.”

(Devamı aşağıda)

Kaunas Teknik Üniversitesi’nde Doktor olarak görev yapan 35 yaşındaki Doğan, akşam saatlerinde geldiği gibi uçakla Vilnius’a geri döneceğini belirtti.

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek de yaptığı açıklamada, vatandaşların oylarını en rahat ve sağlıklı şekilde kullanabilmeleri için gerekli önlemleri aldıklarını kaydederek, “Biz sadece Danimarka’daki vatandaşlarımızın oy kullanacağını varsaymıyoruz, civar ülkelerden gelip kullananları da hesaba katarak, hazırlıklarımızı ona göre yaptık.” diye konuştu.

İsveç’in Malmö kentinden de oy kullanmak için seçmenin Kopenhag’a gelmesi bekleniyor.

Yurt dışında yaşayan seçmen, istediği seçim merkezinde randevu almadan oyunu kullanabiliyor.

-REKLAM-