İspanya’ya bağlı Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, yasalarına göre referandumdan evet çıkması halinde 48 saat içinde bağımsızlık ilan edilmesi gerektiğini belirterek yasanın gereğini yapacaklarını söyledi.

Puigdemont, Katalonya televizyonu TV3’e verdiği röportajda, “Biz tek taraflı bağımsızlık ilanı olarak adlandırmıyoruz. Biz bağımsızlık ilanı diyoruz. Bu, yasamızda var ve yasanın dediğini uygulayacağız” dedi.

Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen referandum yasasına atıfta bulunan Puigdemont, yasada yer alan “Referandumun sonucunda evet çıkarsa resmi sonuçlar açıklandıktan 48 saat sonra bağımsızlık ilan edilir” maddesinin uygulanacağını savundu.

“Hoşlarına gitsin veya gitmesin Katalonya’da olanlar gerçek”

İspanya hükümeti ile uzun zamandır hiçbir diyaloglarının olmadığını belirten Puigdemont, “Çünkü onlar bu konuyu konuşmak istemiyorlar. Hoşlarına gitsin veya gitmesin Katalonya’da bir realite var. Milyonlarca kişi referandumda oy kullandı. Bu insanlar, geleceklerine karar vermek istiyorlar. İspanyol hükümeti başka ne konuşacağımızı sanıyor?” ifadelerini kullandı.

“10 Ekim Salı günü bağımsızlığı ilan edeceğiz”

Bu arada Puigdemont, 10 Ekim Salı günü yerel parlamentolarında yapılacak genel kurul toplantısında bağımsızlık ilanıyla ilgili bir oylama olup olmayacağına ilişkin ayrıntı vermedi.

Bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ise 10 Ekim Salı günü bağımsızlığın ilan edileceğini ileri sürdü.
ANC Başkanı Jordi Sanchez, yaptığı açıklamada, “1 Ekim’de oy kullandık ve referandumu kazandık. Sonuç çok net oldu. Tek bir halkız. 10 Ekim Salı günü bağımsızlığı ilan edeceğiz” dedi.

Komşu Fransa Katalonya’yı tanımayacak

Bu arada ülkenin güneyinde “Kuzey Katalonya” olarak bilinen Pyrenees-Orientales bölgesinde 470 bin kişilik Katalan nüfusuna sahip olan Fransa, Katalonya’nın bağımsızlığını tanımayacağını açıkladı.

Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Nathalie Loiseau, Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi halinde bu bağımsızlığın tanınmayacağını bildirdi.

Taraflara diyalog kurma çağrısı yapan Loiseau, bağımsızlık ilan edilirse bunun ilk sonucunun Katalonya’nın AB’den çıkması olacağını kaydetti.

 

-REKLAM-