Başbakan Rasmussen geri adım atmıyor! Danimarka erken seçime mi gidiyor?

Danimarka hükümetinin 2018 bütçesi müzakereleri yılan hikayesine döndü. Hükümetin 2018 bütçesinde sağlık sektörüne daha çok kaynak ayrıldı. Emeklilere ve güvenlik gücüne de daha fazla para ayıran yeni bütçede olması istenen vergi reform paketi ise sürüncemede.

Aşırı sağcı DF’in dışarıdan destek verdiği sağ hükümet ve başındaki Lars Lökke Rasmussen, yoğun çabalarına rağmen destekçilerini vergi paketi üzerinde bir araya getiremedi.

Bu hafta konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Başbakan Rasmussen, vergi reform paketi üzerinde uzlaşı sağlanamadığını kabul etti.

Rasmussen, vergi paketinin özellikle düşük gelirlilere vergi ayrıcalıkları getirme amacı taşıdığını ve az kazanan Danimarka vatandaşlarını emeklilikleri için tasarruf yapmaya da teşvik ettiğini savundu.

Öte yandan düğümün kaynağı DF ise dış politikada paradigmanın değiştiğini belirterek vergi paketine destek olmak için dış politikada istediği değişikliklerin yapılmadığına dikkat çekti.

Başbakan Rasmussen ise basın toplantısında, koalisyon destekçisi DF’in vergi paketi ile dış politikayı birbirine koşut sürmesini reddetti.

 

-REKLAM-