Türkiye kökenli olmasına rağmen Türkiye karşıtlığıyla bilinen Danimarkalı siyasetçi Lars Aslan Rasmussen, Bahrain’de havaalanında bekletiliyor.

Bahrain asıllı Danimarka vatandaşı aktivist Abdulhadi Al Khawaja’yı tutuklu bulunduğu hapishanede ziyaret etmek için, Bahrain’e giden Lars Aslan Rasmussen’in ülkeye girişine izin verilmedi.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Lars Aslan Rasmussen, pasaportunun Bahrainli yetkililer tarafından alındığını ve havaalanında bekletildiğini yazdı.

En son 3 saat önce Twitter’da mesaj yazan Rasmussen, 5 saattir polis tarafından bekletildiğini bildirdi.

Bahrain asıllı Danimarka vatandaşı Abdulhadi Al Khawaja, Amnesty’nin Danimarka şubesinin sitesinde yer alan bilgilere göre, 2011 yılından bu yana ülkesinde tutuklu tutuluyor.

Amnesty’e göre, Şii olan Al Khawaja, bir gösteriye katılmasından dolayı suçlu bulunarak, Bahrain tarafından ömür boyu hapisle cezalandırıldı.

(Devamı aşağıda)

Bahrain

Suudi Arabistan ve Katar arasında küçük bir ada olan Bahrain’de Şii ve Sunni Müslümanlar arasında, uzun yıllardan bu yana sorunlar yaşanıyor. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Sunni Müslümanlara destek çıkarken, İran ise Şii Müslümanların tarafında yer alıyor.

Lars Aslan Rasmussen

39 yaşındaki politikacı, Sosyal Demokrat Parti’den uzun yıllar boyunca Kopenhag Belediye Meclisi’ne seçilmesinin ardından, 2016 yılında Sosyal Demokrat Parti’nin eski genel başkanı ve Danimarka’nın ilk kadın başbakanı Helle Thorning-Schmidt’in siyaseti bırakması üzerine, yedek listeden milletvekili olarak parlamentoya adım attı.

-REKLAM-