Astana’da Rusya ve İran ile anlaşan Türkiye, Hatay sınırındaki Suriye şehri İdlib’e yönelik askeri operasyon başlattı.

El Nusra’nın hakim olduğu İdlib bölgesine önceki gün ve dün 1500 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubunu sınırdan sokan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sınırdaki karakollardan da İdlib’teki bazı noktalara yönelik top atışlarına başladı.

Kilis’in karşısındaki Cerablus bölgesinde hazırlanan ÖSO mensuplarının Türkiye içinden Hatay’a götürülerek Reyhanlı’dan Suriye’ye geçişlerinin sağlandığı öğrenildi.

Bu arada Hatay’ın Reyhanlı bölgesindeki sınırda çok sayıda tank ve zırhlı araç hazır bekletilirken Suriye sınırına örülen duvarda da gedik açılarak araçların geçişine hazır hale getirildi.

Başbakan: “Rusya ile çalışacağız”

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, harekat bölgesinde Rusya ile birlikte çalıştıklarını belirterek, Rusya ile koordineli çalıştıklarını açıkladı.

Operasyonu ilk olarak haber veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “İdlib’te ciddi bir harekat var. Henüz askerimiz orada değil. İdlib’deki insanların güvenliği noktasında Türkiye ve Rusya birlikte çalışıyor. İdlib’in içi Türkiye tarafından, dış tarafı ve sınırının korunması ise Rusya tarafından sağlanacak.” demişti.

 

-REKLAM-