Türkiye’de en üst yargı merci olan Anayasa Mahkemesi, tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan ile daha önce tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’ın bireysel başvurularını görüştü.

Yüksek Mahkeme, 6’ya karşı 11 üyenin oy çokluğuyla başvurucularla ilgili ihlal kararı vererek oy çokluğuyla Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın tahliyelerine hükmetti.

Mahkeme kararı tanımadı

Öte yandan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından durumunu yeniden değerlendirdiği Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Mahkeme, “Anayasa Mahkemesi tarafından hak ihlaline ilişkin gerekçeli kararın henüz yazılmaması, mahkemeye gönderilmemesi, hangi gerekçeyle bu kararın verildiğinin kısa karardan anlaşılamaması” gerekçeleriyle muhalefet etti.

Anayasa Mahkemesinin kararına olumlu ve olumsuz tepkiler

Anayasa Mahkemesinin kararına tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Alpay ve Altan kararıyla Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmıştır” derken AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de “Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu Altan ve Alpay kararı anayasa ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine açıkça aykırıdır” dedi.

Abdullah Gül: “Gazeteciler tutuksuz yargılanmalı”

Konuyla ilgili olarak cuma namazı çıkışına gazetecilerin soru sorduğu 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise şunları söyledi:

“Ben Cumhurbaşkanıyken de ayrıldıktan sonra da gazetecilerin tutuksuz yargılanmasının hem adalet açısından hem Türkiye’nin imajı açısından doğru olduğunu hep söylemişimdir. Bugün de o görüşteyim. Türkiye’nin rahatlaması ve Türkiye’nin imajının iyileşmesi açısından da… Ayrıca tabii ki hak, hukuk, bütün bu konularda da yargılama yine devam eder, ama yazarların, çizerlerin, gazetecilerin tutuksuz olmasının doğru olduğu kanaatimi her zaman söyledim.”

 

-REKLAM-