Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki resmi karşılama töreninin ardından, Erdoğan ile birlikte video konferans yöntemiyle Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Temel Atma Töreni’ne katıldı.

İki liderin konuşmalarının ardından Erdoğan, tören alanındaki Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’dan butona basmasını istedi. Elvan’ın butona basmasıyla Türkiye ve Rusya hükümetleri arasında 2010 yılında imzalanan anlaşma kapsamında hayata geçirilecek Mersin’deki Akkuyu NGS projesinin temeli atıldı.

Türkiye’deki elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak

Akkuyu NGS, bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak ve toplamda 4 bin 800 megavatlık kurulu güce sahip olacak.

Ülkede kaynak çeşitliliği sağlayarak enerji arz güvenliğine katkı verecek Akkuyu NGS, işletmeye alındığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak.

Akkuyu NGS’de, inşaatın en yoğun olduğu dönemde yaklaşık 10 bin kişi, 60 yıllık işletme döneminde ise 3 bin 500 kişi çalışacak.

Halen, dünya genelinde 31 ülkede 450 nükleer santral işletme halindeyken 55 nükleer santral inşa halinde bulunuyor.

(Devamı aşağıda)

“Yakın işbirliği içindedir”

Törendeki konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuğu Putin’e ve heyet üyelerine “Hoşgeldiniz.” dedi.

İki ülke arasında özellikle son 15 yılda ikili ilişkilerde katedilen büyük mesafenin gelecek adına önemli bir referans olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bugün, yedinci toplantısını gerçekleştireceğimiz üst düzey işbirliği konseyi, ilişkilerimizin geldiği seviyenin adeta sembolü olmuştur.” ifadesini kullandı.

Rusya Federasyonu ile birçok stratejik projeyi de hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, S-400 Hava Savunma Sistemleri, Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı ve temeli atılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin bunlardan sadece birkaçı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun yanında ülkelerimiz bilhassa Suriye’deki terör tehdidinin ve çatışmaların bir an önce sona erdirilmesi noktasında da yakın işbirliği içindedir.” dedi.

“Çevre dostu olacak”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin birinci enerji bloğunun inşaatına başlanmasını tebrik ederek, “Bu yenilikçi proje son derece değerli ve önemlidir. Bugün sadece Türkiye’de ilk nükleer santralinin inşaasına başlamıyoruz, Türkiye’nin nükleer iş sektörünü kurmaktayız. Yeni bir sektör oluşturuyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomik açıdan gelişmiş bir ülke olduğunu vurgulayan Putin, “Bu tamamen yeni bir adım. Türkiye’nin ekonomisinin gelişiminde yeni bir basamak.” dedi.

Rusya’nın nükleer enerji sektöründe öncü bir ülke olduğunu belirten Putin, “Güvenlik standartları en yüksek seviyede olacak ve projemiz çevre dostu olacak.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile projenin başarıyla tamamlanması için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Putin, Türk halkının NGS’nin yapımından mutlu olacağını ümit ettiğini belirtti.

-REKLAM-