Türkiye’de 1 Kasım’da gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için, Kopenhag’daki konsolosluk binasında oy verme işlemi başladı.

Türkiye’de 1 Kasım’da gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için, Kopenhag’daki konsolosluk binasında oy verme işlemi başladı.

Türkiye’de 1 Kasım’da gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için, Kopenhag’daki konsolosluk binasında oy verme işlemi başladı.

Haber Görüntüsü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Oy vermek için sabahın erken saatlerinde Vestagervej 16 adresindeki konsolosluk binasına gelen Türk seçmen saat 10’dan itibaren oy kullanmaya başladı.

Kopenhag’da oy verme işleminin başlamasıyla birlikte Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulunan T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, yurtdışında yaşayan Türk seçmenin oy kullanabilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dönmez, ”Uzun yıllar başkonsolosluk yapmış ve bu konuda vatandaşlarımızın dileğini bilen bir görevli olarak, yurtdışında da vatandaşlarımıza bu imkânın tanınmasından büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

Mehmet Dönmez ”Bu, devletin sağladığı bir hak olduğu kadar aynı zamanda da görevdir. Vatandaşlarımızın seçmen olarak, bu görevi yerine getirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuşurken, vatandaşların uzakta olmalarına rağmen gelip oylarını kullanmaları yönünde çağrı yaptı.

Seçimde katılım oranıyla ilgili beklentisi sorulan Mehmet Dönmez, oy kullanma tarihlerinin hafta içine denk gelmesi üzerine ve geçen seçime göre daha kısa süre olmasından dolayı, seçimde katılımın yüzde 30 civarlarında olmasını beklediğini söyledi.

Açıklamaların ardından oyunu kullanan Büyükelçi Dönmez, seçimin hayırlı olmasını diledi.

1 Kasım seçimleri için Danimarka’da ilk oyu 1A numaralı sandıkta kullanan Herlev’den Hüseyin Atçeken Haberler’e yaptığı açıklamada, ”Çok mutluyum, umarım bugün ülkemiz için hayırlı bir adım olur 1 Kasım’da. Ülkenin, barışa ve huzura dünden daha çok ihtiyacı var bugün, o yüzden umarım bu seçimde barış ve kardeşliğe vesile olur. Ben oyumu bu yönde kullandım” dedi.

Oyunu kullanmak için ilk günden erken saatlerde konsolosluğa gelenler arasında yer alan Hvidovre‘den Yaşar Koç, Haberler’e yaptığı açıklamada, ”Oyumuzu kullandık, herkese hayırlı olsun. İnşallah barış ve huzur içinde, Türkiye’de yaşarız. Herkes sandığa gelsin oyunu kullansın” şeklinde konuşarak seçmeni sandığa davet etti.

MHP’nin Danimarka’daki yetkililerinden Erol Özer ise seçimle ilgili Haberler’e yaptığı açıklamalarda, seçimdeki katılım oranına dikkat çekerek, ”Umarım katılım yüzde 30’da kalmaz ve yüzde 80’lere ulaşır” dedi.

Erol Özer MHP Danimarka olarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını ve Fyn ile Jylland’daki MHP seçmeni için, Kopenhag’a otobüs kaldıracaklarını söyledi.

Saadet Partisi’nin Danimarka’ki görevlilerinden Fadime Türkoğlu da seçimle ilgili yaptığı değerlendirmede, ”Seçimlerin vatana millete hayır ve uğur getirmesini temenni ediyorum. Meclisin Saadet’siz olmayacağını düşünüyoruz. Bizim seçmenden isteğimiz yüreklerinin sesini dinlemeleri ve Saadet Partisi’ni desteklemeleri” dedi.

Yaklaşık 30 bin Türk seçmenin bulunduğu Danimarka’da,  oy verme işlemi 18 gün boyunca sürecek ve 25 Ekim Pazar günü akşam saat 19.00’da sona erecek.

AK Parti, HDP ve MHP’nin Danimarka’daki temsilcileri, Jylland ve Fyn’de yaşayan seçmenleri için Kopenhag’a otobüs seferleri düzenleyeceklerini duyurdu.