Son dönemlerde bazı basın yayın organlarında yer alan “Hafriyat kamyonu şoförü anlattı: 400 işçinin ölümü gizlendi” şeklinde yayımlanan haberleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı açıklamayla beraber yalanladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı basında çıkan bu tarz haberlerin aslını yansıtmadığını belirtirken çalışma hayatına da zarar verdiğini belirtti. Bakanlık yaptığı bu açıklamayı yazılı bir şekilde yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklama  yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre İGa Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi tarafından yürütülen havalimanı inşaatında çalışmaların başlatıldığı tarih olan 2015 Mayıstan beri Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yer alan verilere göre trafik kazası ve sağlık sorunları gibi vakalarında yer aldığı olaylarda hayatını kaybeden emekçilerin sayısı 27’dir.

Aynı zamanda açıklamada projenin başlatıldığı tarihten günümüze kadar Bakanlık İş Müfettişleri, 30 bini aşkın kişinin çalıştığı ve 3.5 milyon metrekare büyüklükteki inşaat alanında denetim işlemlerini ara vermeden uygulamaya devam ediyor.

İnşaat sahasında yapılan teftişler kapsamında iş sağlığı ve güvenliği organizasyonu, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, iç denetim mekanizması, iş – izin prosedürleri, sağlık ve güvenlik planı ve alt işveren – asıl işveren alanlarında incelemeler yapılıyor. Bu evrede belirlenen öncelikli konuların ele alınarak teftişlerin yapılmasına devam edildiği de bildirildi.

Açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 293 sağlık personelinin ve 563 iş güvenliği uzmanının da sahada görev yaptığı aktarılmıştır.