Taastrup’ta vatandaşlara hitap eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yurtdışında yaşayan Türklerin başarılarıyla iftihar ettiklerini söyledi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen “İnsan Hakları Sözleşmesi Sistemi Yüksek Düzeyli Konferansı’na” katılmak için bu ülkeye gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Taastrup şehrinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Danimarka şubesince düzenlenen “Türkiye’de hukuk ve yargı reformları” adlı konferansta vatandaşlarla buluştu.

Etkinlikte Danimarka’da yaşayan Türklere hitap eden Gül, şu ifadeleri kullandı:

“Ben yaşadığınız ülkede, o ülkenin gerçekten hukukuyla iç içe barışık ve o ülkede entegre olarak, ama asimile olmadan değerlerinizi ayakta tutarak, çok başarılı olacağınıza inanıyorum. Sizlerin ticarette, siyasette, eğitimde elde ettiğiniz başarılar, bizim göğsümüzü kabartıyor.”

Gül, “Burada asla kendinizi misafir gibi görmeyin. Sizler artık bu ülkenin vatandaşlarısınız.” dedi.

Gül, şöyle devam etti:

“Asla içinize kapanık olmayın. Kendinize, çocuklarımıza, gelecek nesillerimize özgüveninizi en güçlü şekilde tutun. Buradaki siyasal katılımları, demokratik haklarımızı en güçlü şekilde yerine getirin. Bu konuda asla çekingen olmayın. Her türlü demokratik haklarınızı, bir araya gelerek, birlikte Türk toplumu olarak, daha fazla kaynaşarak yapacağınıza inanıyoruz.”

Türkiye’nin yurtdışındaki vatandaşlarının arkasında olduğunu vurgulayan Gül şöyle konuştu:

“Türk bayrağının ve 81 milyon Türk milletinin yanınızda olduğunu asla unutmayın. Bizler sizin yanınızdayız. Sizlerle el ele, sizlerin yanında, arkanızda, el ele yürüyen bir hükümetiniz ve sizlerle birlikte her zaman yürüyecek olan bir devletiniz, cumhurbaşkanınız olduğunu asla unutmayın.”

Konferansta gündemdeki konuları da değerlendiren Gül, Fetullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) mücadelede rehavete kapılmaması gerektiğinin altını çizerken, 40 yıllık bir örgütün 2 senede bitirilemeyeceğini söyledi.

Gül’ün verdiği konferans öncesi AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kopenhag Büyükelçisi Uğur Kenan İpek ve UETD Genel Başkanı Zafer Sarıkaya da birer konuşma yaptı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, konferansın ardından UETD Danimarka’nın Albertslund’daki Genel Merkezi’nde, Danimarka’daki bazı Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle biraya geldi.

Fotoğraflar: