“Akıllı telefonlarınızı sık şarj edin”

tlf2.jpg

Akıllı telefonlarda kullanılan pillerin şarjı çok seven lityum iyon tip olduğu ve sık sık şarj etmenin pil ömrünü uzattığı belirtildi.

Akıllı telefonlarda kullanılan pillerin şarjı çok seven lityum iyon tip olduğu ve sık sık şarj etmenin pil ömrünü uzattığı belirtildi.
 
Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar, 10 yıl kadar önce telefonlarda kullanılan pillerin mutlaka bittikten sonra şarj edilmesi gereken nikel-kadmiyum olduğunu ancak şimdi pillerin sık sık şarj isteyen lityum iyon olduğun söyledi.
 
 
“Şarjın iyice bitmesini beklemek doğru değil”
 
Bahar, cep telefonu, tablet ve taşınabilir bilgisayarların günlük hayatta sık kullanıldığına işaret ederek, bu elektronik cihazların enerji tüketimiyle ilgili ciddi sorunlar yaşandığına değindi.
 
Akıllı telefonların kullanımına göre enerji sarfiyatının arttığına dikkati çeken Bahar, şöyle konuştu:
 
“Akıllı cep telefonlarında kullandığımız pil, şarjı çok seven lityum iyon (li-ion) tipi pildir. Bu pilleri çok sık şarj etmek gerekiyor. Şarj seviyesi yüzde 50’ye geldiği zaman tekrar şarj edilmeli. Şarjın iyice bitmesini beklemek doğru bilinen yanlış uygulamalardan biridir. Bundan bir önceki cep telefonlarında kullanılan sistem, yani 10 yıl öncesinde nikel-kadmiyum pildi. O kadar çok şarjı sevmezdi ve mutlaka bittikten sonra şarj edilmesi gerekirdi. Tüketicideki algı, bittikten sonra şarj etmeye yöneliktir. Pilin ömrünü daha uzun kullanmak istiyorsanız bataryadaki enerji yarıya düştüğünde şarj etmeniz daha faydalıdır. Pilinizin ömrü bin arama kapasitesine sahipse, bu yöntemle gücü 2-3 bine kadar çıkabilir.”
 
-REKLAM-[adrotate group="16"]