Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde, Danimarka’da Alternatif Parti’den (Alternativet) aday olan gazeteci ve oyuncu Sadi Tekelioğlu, seçilme başarısı gösteremedi.

Danimarka’daki AP seçimlerinde yüzde 3,4 oy alan Alternatif Parti, AP’de sandalye kazanamazken, 2017 yılında belediye seçimlerinin ardından, dün gerçekleşen AP seçimlerinde de Alternatif Parti’den aday olan gazeteci ve oyuncu Sadi Tekelioğlu ise partisinin aldığı oy oranına bağlantılı olarak seçilme başarısı gösteremedi.

Alternatif Parti’nin liste başı adayı Rasmus Nordqvist 27 bin 943 tercihli oy alırken, Susan Kjeldgaard ise 5 bin 25 tercihli oy alarak partide ikinci en çok oy alan aday oldu. Partinin ikinci sıradaki adayı Karin Rohr Genz aldığı 2 bin 876 oy ile 3’üncü en çok oy alan aday oldu. Sadi Tekelioğlu ise listede 5’inci sırada olmasına rağmen aldığı 2 bin 645 tercihli oy ile partisinde 4’üncü en çok oy alan aday olarak kayıtlara geçti.

Sadi Tekelioğlu’nun 4’üncü sırada seçilebilmesi için partisinin yüzde 23 civarında oy alması gerekiyordu.

Seçim sonucunu Danimarka Gazete’ye değerlendiren Tekelioğlu şu ifadeleri kullandı:

“Seçilemememin ilk nedeni partimizin oylarının düşük olması. Siyasi olarak da çok fazla iklim sorununa konsantre olduk. 9 aday arasından halkımızın oylarıyla 4’üncü sırada yer aldım. Yakın gelecekte siyasete devam edip etmeme kararımı vereceğim. Partimden ayrılmayı düşünmüyorum, zira Danimarka’daki yabancı kökenlileri kayıtsız ve şartsız tek destekleyen parti biziz.”

Danimarka’da AP seçimlerine katılan Türkiye kökenli diğer aday Gül Özcan ise 1.613 oy aldı. Özcan seçimlere Sosyalist Halk Partisi’nden aday olarak katılmıştı.