Sivaslı bağlama ustası Şentürk İyidoğan, halk ozanı Aşık Veysel’in bağlaması ile Veysel’in “Atatürk’e ağıt” adlı eserini seslendirdi.

Sivaslı bağlama ustası Şentürk İyidoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yılı dolayısıyla Aşık Veysel’in bağlaması ile ozanın Atatürk’e yazdığı ağıtı okudu.

Kentteki 4 Eylül Sanayi Sitesi’ndeki atölyesinde geleneksel yöntemlerle bağlama üreten İyidoğan, ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun bağlamasını da muhafaza ediyor.

Bağlama ile sık sık Veysel’in türkülerini okuyan İyidoğan, bu kez de Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. yılı dolayısıyla Aşık Veysel’in yazdığı, “Ağlayalım Atatürk’e/Bütün dünya kan ağladı/Başbuğ olmuştu mülke/Geldi ecel can ağladı” dizeleriyle başlayan “Atatürk’e ağıt” adlı eseri, ozanın bağlamasıyla çalıp söyledi.

İyidoğan, yaptığı açıklamada, Aşık Veysel’in Atatürk hayranı olduğunu ama tanışamadıklarını belirterek, “Atatürk, Aşık Veysel’in bir radyo programını dinlemiş, radyo programını dinledikten sonra ‘Radyoda türkü söyleyeni yanıma getirin’ demiş. Aramışlar ama bulamamışlar. Aşık Veysel de Atatürk’le görüşmek için büyük çabalar harcamış ama bir türlü görüşememiş.” diye konuştu.