TBMM Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Türk toplumunun temsilcileriyle buluştu.

TBMM Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Türk toplumunun temsilcileriyle buluştu.

TBMM Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Türk toplumunun temsilcileriyle buluştu.

Haber Görüntüsü (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu çalışma ziyareti kapsamında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a geldi.

Dün Danimarka’ya ayak basan komisyon üyeleri, bugün sabah geçtiğimiz Şubat ayında bebekleri ellerinden alınan İshoj’daki Öztürk ailesini ziyaret ederek Danimarka’daki çalışmalarına başladı.

Ziyaretin ardından başkent Kopenhag’daki Kulturhuset Indre By kültür evinde, Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelen komisyon üyeleri, aile bütünlüğünün korunması ve boşanmaların nedenleri ile alakalı STK temsilcilerinin görüşlerini dinledi.

Toplantının ardından Haberler’e açıklamalarda bulunan komisyon başkanı Ayşe Keşir, çocuklar ile aileler arasında bir kopukluk yaşandığına işaret ederek, bunun sebebini ailelerin eğitiminin düşük olmasından ve çocukların eğitimine verilen önemin düşük olmasından kaynaklandığını söyledi.

Yurtdışında yaşayan Türklerle ilgili boşanma ve aile bütünlüğünü korumak için yapılan çalışmalarla alakalı gözlemlerini Haberler’e aktaran Ayşe Keşir, vatandaşların son noktada yardım istediklerine vurgu yaptı.

Keşir, ”Hâlbuki ilk sorun çıktığında, sorun küçük bile olsa, gerekli uzmanlardan yardımları alsalar, danışmalarda bulunsalar, belki sorun o kadar da büyümeyecek” şeklinde konuşarak, ailelerin sorun daha küçükken, krize dönüşmeden gerekli yardımları almaları gerektiğinin önemine değindi.

Komisyon başkanı Ayşe Keşir, ”Avrupa’da yaşayan Türk toplulukları, sorun krize dönüşmeden gerekli yardımları almaları gerekiyor. Pedagoglardan, psikologlardan, danışmanlardan. Tabi o anlamda Türk Hükümeti’nin de buraya daha çok görevli göndermesi gerektiği aşikâr” ifadesini kullandı.

Çekişmeli boşanmalarda çocuk velayetinin en büyük sorun olduğunu vurgulayan Ayşe Keşir, çiftlerin sorunu minimum çekişmeyle uzlaşarak götürmesi gerektiğini belirterek, ”Karı-koca birbirinden boşandığında anne babalıktan boşanmıyorsunuz. Anne babalık kalıcı bir şey. Şimdi bütün boşanan ailelerin çocukları potansiyel suçlu demek de haksızlık. Yani anne baba anlaşamadıysa çocuğun ne kabahati var bu işte?” dedi.

Komisyonun CHP’li üyesi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal Haberler’e yaptığı açıklamada ”Sadece eşlerden kaynaklanmıyor boşanma nedenleri, aynı zamanda uygulanan politikalardan da oluyor. Bu vatandaşlarımızı ülkeleriyle olan bağlarını, kültürel anlamda olan diyaloglarını ve Türkiye’ye geliş gidişleri hep bunlar etkileyen unsurlar” şeklinde konuştu.

Mahmut Tanal, toplantıda dile getirilen uçak biletleri fiyatlarına atıfta bulunarak, ailelerin çocuklarını uçak biletlerinin çok pahalı olmasından dolayı Türkiye’ye gönderemediğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: ”Bu ne oluyor, kültürel anlamda, sosyal anlamda, ülkemizle olan bağlarımızda sıkıntı oluyor.”

Tanal çiftlerle ilgili yaptığı açıklamada ”Kişiler gerçekten birbirlerini tanırsa, özveride bulunursa, karşılıklı diyalog ve iletişimle çözümlenemeyecek hiçbir sorun yok diye görüyoruz” diye konuştu.

Komisyonun MHP’li üyesi Aydın Milletvekili Deniz Depboylu Haberler’e yaptığı açıklamada,yurt dışındaki vatandaşların sorunlarını ”Kuşak ilerledikçe sorunların nitelikleri değişiyor” diyerek özetledi.

Deniz Depboylu yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının desteğe ihtiyacı olduğunu şu sözlerle ifade etti ”Vatandaşlarımızın gerçek anlamda eğitim, psikolojik, sosyal alanda desteğe ihtiyacı olduğunu görüyorum.”

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının anavatanlarından alacağa desteğin önemine vurgu yapan Depboylu, ”Anavatanlarından alacakları destekler çok önemli, özellikle din, dil, kültürel ve sosyal konularda, biraz daha bizim devlet olarak, konunun uzmanlarını gönderip, yardımcı olmamız, destek olmamız gerekiyor. İnşallah çözülecek bizde yardım edeceğiz” dedi.

Aydın Milletvekili Depboylu, ”Hiçbir sorun çözümsüz değildir, bazı sorunlar çok ciddi olabilir hatta boşanmak sağlıklı olabilir, aile içi iyi bir iletişim sorunların çoğunu çözer” diyerek sürdürdüğü açıklamasında, çiftlerin terapistlerden profesyonel destek alması gerektiğinin önemini vurguladı. Depboylu, hukuki kolaylaştırmalarla boşanma sorunlarının daha da arttığını savundu.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili  Ayşe Keşir, AK Parti Afyonkarahisar  Milletvekili  Ali Özkaya,  AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve MHP Aydın  Milletvekili Deniz Depboylu’dan oluşan heyet, yarın Danimarka makamlarıyla bir dizi temaslarda bulunduktan sonra İsveç’in başkenti  Stockholm’e gidecek.