“Çalacağım ama halka da vereceğim” dedi yüzde 10 oy aldı

sirp.jpg

Sırbistan’da cumhurbaşkanı adayı olan ve “Çalacağım ama halka da vereceğim” vaadinde bulunan 26 yaşındaki Luka Maksimovic yüzde 10’a yakın oy alarak 3. oldu.

Sırbistan’da cumhurbaşkanı adayı olan ve “Çalacağım ama halka da vereceğim” vaadinde bulunan 26 yaşındaki komedyen Luka Maksimovic yüzde 10’a yakın oy alarak 3. oldu.
 
Sırbistan’daki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyalarının en dikkat çeken adayı hiç şüphesiz Ljubisa Preletacevic-Beli takma adıyla da tanınan Luka Maksimovic oldu. Beyaz atı, beyaz takım elbisesi, beyaz ayakkabıları ve yün çorapları ile gittiği her yerde ilgi odağı olan “Beli” (Beyaz) lakaplı komedyen, resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 10’a yakın oy alarak birçok adayı geride bıraktı ve üçüncü oldu.
 
Maksimovic’in vaatlerinden bazıları Sırbistan’ı denize kıyısı olan bir ülke haline getirmek, Sırbistan’da Lamborghini fabrikası açmak, Sırbistan Meclisini beyaza boyatmak, cumhurbaşkanlığı köşkünü öğrencilere hediye etmek idi.
 
Maksimovic, “genç, dürüst, iyi, güçlü ve beyefendi” olduğu için seçmenin kendisine oy vermesi gerektiğini savunarak seçilmesi halinde başkent Belgrad’ı “üç metrosu, dört otogarı ve beş havalimanı olan bir dünya metropolüne” dönüştüreceğini de vadetmişti.
 
 
“Çalacağım ama halka da vereceğim”
 
Adaylık süreci öncesinde de çektiği komik görüntülerle farklı hayali karakterler üzerinden siyasilerle alay eden Maksimovic, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda “kendi çıkarları için çalacağını ancak bundan halkına da vereceğini” ve bu şekilde 50 yıl iktidarda kalacağını da açıklamıştı.
 
Pazar günü sandıkların kapatılmasının hemen ardından zaferini ilan eden Maksimovic, görevi devralmak üzere pazartesi sabahı cumhurbaşkanlığı köşküne gideceğini de açıklamıştı.
 
Sosyal medya üzerinden konuyla ilgili açıklama yapan Maksimovic, köşke giderek anahtarları kendisine vermesi için pencerenin altından Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic’e seslendiğini ancak Nikolic’in kendisine seçimi Aleksandar Vucic’in kazandığını söylediğini belirtti.
 
Giyimi, söylemleri, davranışları ve seçimde elde ettiği sonuçla popülaritesi artan komedyenin gerçek anlamda siyasete girip girmeyeceği ve arkasında kimlerin olduğu konusu ise bir süre daha ülke medyasını meşgul etmeye devam edeceğe benziyor.
 
-REKLAM-[adrotate group="16"]