Danimarka’da 2 parti gençlere sosyal yardımın azaltılmasını istiyor

para.jpg

Danimarka’da iktidardaki koalisyonun 2 ortağı, 25-29 yaş arasında yüksek sosyal yardım alanların yardımlarını azaltmak istiyor.

Danimarka’da iktidardaki koalisyonun 2 ortağı, 25-29 yaş arasında yüksek sosyal yardım alanların yardımlarını azaltmak istiyor.
 
Ülkede, 30 yaş altındaki 43.000 kişi işsizlik ödeneği alıyor ve bunların tam zamanlı çalışmaya hazır olmayan yüzde 61’i  11.100 kron aylık alıyor. Ancak iktidardaki koalisyonda bulunan 3 partiden Liberal İttifak ile Muhafazakar Parti, tam zamanlı çalışmaya müsait olmayan “aktivitetsparat” olarak bildirilen 25-29 arasındaki kişilere daha az sosyal yardım yapılmasını istiyor.
 
Serbest düşünce kuruluşu Cebos’un yaptığı analize göre “çalışabilir” kategorisinde olup 3.500 kron alan kişilere göre “tam zamanlı çalışmaya müsait olmayan” kategorisindekiler 11.100 kron aylık alarak neredeyse 3 kat daha fazla yardım alıyor.
 
Liberal İttifak Partisinin Çalışma Sözcüsü, Laura Lindahl, bu kategorideki kişilerin yardımlarının azaltılması gerektiğini ve sistemin doğru şekilde teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
Lindahl, şu anki haliyle çalışmak istemeyen insanların bir nevi ödüllendirildiğini de belirtti.
 
Muhafazakar Parti’nin Sözcüsü Rasmus Jarlov da kısa vadede daha yüksek gelir sağlamakla gençleri eğitim ve çalışma hayatından uzaklaştırdıklarını belirterek yüksek sosyal yardımı sakıncalı bulduğunu açıkladı.
 
-REKLAM-[adrotate group="16"]