Danimarka’da, Cepos tarafından yayınlanan ‘etkili eğitim’ listesinde 4 yıl önce ilk 100’de yer alan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı Hay Skolen ve Salix Skole özel okulları son yayınlanan listede orta sıralara geriledi.

Liberal düşünce kuruluşu Cepos tarafından hazırlanan ve kamuoyuna duyurulan ‘etkili eğitim’ başlıklı 2017/2018 eğitim-öğretim dönemi verilerine dayanan araştırmada 0 puan alan Hay Skolen (Özel Hay Koleji) listede 636’ıncı sıraya geriledi.

Fotoğraf: HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak

Hay Skolen, 2013/2014 eğitim-öğretim yılını kapsayan araştırmada 1.5 puanla 1’inci sırada yer almıştı.

FETÖ bağlantılı bir diğer özel okul Salix Skole da 2017/2018 eğitim-öğretim dönemi araştırmasında sıfır puan alarak, örgüt bağlantılı özel temel eğitim okulu Hay Skolen gibi listede 636’ıncı sırada yer aldı.

Özel temel eğitim okulu Salix Skole, 2015/2016 eğitim-öğretim dönemi araştırmasında, 0.5 puanla, 95’inci sırada yer almıştı.

Fotoğraf: HFG / Foto Muhabiri: Davut Çolak

Etkili eğitim (undervisningseffekt)

Cepos, 9’uncu sınıf sınavlarına giren öğrencilerin aldığı not ortalamalarını inceleyerek, öğrencileri ailelerinin sosyoekonomik durumuna göre değerlendiriyor. Elde edilen veriler ışığında, öğrenciden beklenen not ortalamasının altında mı yoksa üstünde mi not aldığını araştıran Cepos, okulun öğrencinin eğitimine katkı verip vermediğini hesaplıyor.

Cepos’un araştırma sonuçlarına göre bu iki okula giden öğrenciler ailelerinin sosyo-ekonomik durumuna oranla ne ilerleyebiliyor ne de geriliyor. Başka bir deyişle, öğrenci içinde bulunduğu durumu bir gelişme gösteremeden aynı yerde koruyor.

Cepos’un araştırması 1.400’den fazla temel eğitim kurumunu kapsıyor.