MÜSİAD’ın düzenlediği yatırım fırsatları sempozyumunda konuşan TKDK Başkanı, 2020 yılına kadar sürecek IPARD destek programında yatırımcılara 1 milyar avro dağıtacakları yatırım alanlarını anlattı.
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Danimarka Şubesinin başkent Kopenhag yakınındaki İshoj bölgesinde düzenlediği sempozyuma katılan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) heyeti, ülkede yaşayan Türk iş adamlarını Türkiye’de tarım sektöründeki yatırım fırsatları konusunda bilgilendirdi.
Açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Danimarka Şubesi Başkanı Latif İbişoğlu, gerçekleştirdikleri sempozyumla amaçlarının, anavatana yatırım yapmak isteyen gurbetçilerin ufkunu açmak olduğunu söyledi.
Latif İbişoğlu’nun ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen T.C. Kopenhag Ticaret Müşaviri Emine Şendil, “Ülkemizin asıl elçileri olarak burada Danimarka’da yaşayan vatandaşlarımızın yıllar içinde edindikleri birikimleri Türkiye’ye götürerek, hem Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaları hem de ikili ilişkilerimizde katkıda bulunmaları anlamında bu sempozyumun büyük bir önem taşıdığını düşünüyorum” diye konuştu.
Yatırımlar şimdi daha önemli
TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, çoğunluğu işadamlarından oluşan konuklara hitaben yaptığı konuşmada, özellikle bu dönemde yurt dışındaki gurbetçilerin Türkiye’de yapacağı yatırımların doğrudan yabancı yatırım etkisi doğuracağı için çok önemli ve kıymetli olacağını bildirdi.
“Türkiye tarımında gelişmeler ve yatırım fırsatları” bir sunum yapan Antalyalı, konukları Türkiye’nin tarım ekonomisi konusunda bilgilendirirken, ekonomik verileri de paylaştı.
Dr. Antalyalı, tarımsal ekonomik büyüklükte Dünya Bankası ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) raporlarına göre, Türkiye’nin 2002 yılında Avrupa’nın 4’üncü büyük ülkesi iken şu an en büyük ülkesi olduğuna dikkat çekerken Türk tarım sektöründe son 13 yılın 11’inde büyüme gerçekleştiğini kaydetti.
Uzmanlar Mehmet Serdar Turhan ve Kürşat Yılmaz’ın “TKDK”, “Örnek projeler”, “Başvuru işlemleri” ve “Kalkınma destekleri” başlıklı sunumlarıyla bilgilendirdiği konuklar, etkinliğin ardından TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı’ya soru sorma imkanı buldu.
Avrupalı Türklerin yatırımlarını önemsiyoruz
Antalyalı, sunumlar sonrasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa’daki Türk vatandaşlarının Türkiye’de yatırım yapmasını çok önemsediklerini söyledi.
Davet edilmeleri durumunda yurt dışında her yere gideceklerini ve Türkiye’de tarım alanındaki yatırım imkanlarını anlatacaklarını belirten Antalyalı, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında 15 çağrıda 16 bin başvuru aldıkları bilgisini paylaştı.
Başvurularda çok ciddi artış olduğunu vurgulayan Antalyalı, “IPARD II’nin ilk çağrısında 9 bin başvuru aldık. Bu da projelerimiz hayata geçince vatandaşlarımızın farkındalığının arttığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.
IPARD’ın ikinci dönem mali programının 2020 yılına kadar süreceğini ve bir milyar avroluk kaynağı yatırımcılarla buluşturacaklarını anlatan Antalyalı, et ve süt üretiminin yanı sıra bu sektörlerdeki işleme ve paketleme işlerini destekleyeceklerini kaydetti.
Desteklenecek sektörler arasında su ürünleri, meyve ve sebze paketleme, çiftlik faaliyetleri, kırsal turizm ve enerjinin de olduğuna değinen Antalyalı, “Şu anda özellikle kırmızı et sektörü arz açığı olduğumuz bir alan. Önümüzdeki dönemde bu alanda yapılacak yatırımlar çok karlı olacak. Tüm sektörlerimiz analizler sonucu tespit edilmiş alanlardır ve her birinin karlılık düzeyi yüksektir.” diye konuştu.
Dr. Ahmet Antalyalı, danışmanlık firmalarıyla ilgili düzenlemeye gittiklerini belirtti. Düzenlemeyle ilgili bilgi veren Antalyalı, “TSE ile bir protokol imzaladık. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı hizmet alabilmeleri adına danışmanlara bir sertifikasyon yapacağız, hizmet yeterlilik belgesi vereceğiz ve artık akredite firmalar vatandaşlarımıza hizmet veriyor olacak. Bu da daha kaliteli hizmeti beraberinde getirecek. Birtakım usulsüzlüklerin ve vatandaşımızın mağdur olduğu uygulamaların da önüne geçmeyi hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.
IPARD gurbetçiler için büyük bir fırsat
Sempozyuma katılan iş adamlarından Bayram Altay ise Kopenhag’da restoran işlettiğini, geçen sene TKDK’ya IPARD II destek programı dahilinde 120 baş hayvan için başvuruda bulunduğu aktardı.
Türkiye’ye kesin dönüş yaparak Konya’nın Sarayönü ilçesinde çiftlik kurmayı planladığını söyleyen Altay, IPARD’ın gurbetçiler için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.
IPARD desteği başvurularında danışmanlık firmalarının büyük önemi bulunduğuna işaret eden Altay, “Bunun tercihini iyi yapmak zorundalar. Ondan sonra zaten danışmanların sizi yönlendireceği şekilde her şey rahat ve yolunda gidebilir.” değerlendirmesini yaptı.
Sempozyumlar yatırımlar için faydalı
T.C. Kopenhag Ticaret Müşaviri Emine Şendil de AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle tarım alanında düzenlenen bilgilendirme toplantılarının gurbetçilerin Türkiye’ye yatırımlarının çekilmesi konusunda büyük fayda sağladığını belirtti.
Şendil “Dolayısıyla bu sempozyum hem Türkiye ekonomisine yatırımların çekilebilmesi hem de buradaki vatandaşlarımızın kazançlarımızın artırılması anlamında büyük katkılar sağlıyor” diye konuştu.
Ülkemiz zor şartlardan geçiyor
MÜSİAD Danimarka Şubesi Sekreteri Mehmet Ali Güler de AA muhabirine, etkinliklerinin devam edeceğini söyleyerek “Özellikle yatırım alanında çok önem veriyoruz. Ülkemiz zor şartlar altından geçiyor şuan, hem ekonomik anlamda hem de terör saldırılarıyla ve bu saldırıların ve bu ekonomik sıkışıklığın panzehrini yatırım olarak görüyoruz. Yatırımları artırmayı ve teşvik etmeyi düşünüyoruz. Türkiye’de yatırım yapmak önemli çünkü sonuçta doğmamış olsak bile Türk kökenliyiz. Memleketimizi seviyoruz. Ne kadar Danimarka’da da olsak bir tarafımız Türk olduğu için oraya da yatırımların önemli olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.
IPARD Programı
Avrupa Komisyonu’nun onayladığı Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) Programı kapsamında, Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektörüne 1 milyar avronun üzerinde hibe imkanı sunulacak.
2014-2020 Dönemi IPARD Programı kapsamında 800 milyon avro AB katkısı, 245 milyon avro Türkiye Cumhuriyeti katkısı olmak üzere 1 milyar avronun üzerinde hibe imkanı sunulacağı belirtildi.

Foto Galeri:

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri

Foto Galeri