Kış lastiği takılması gereken günler geldi. Haberler.dk ve Danimarka TV, can emniyeti ve güvenli sürüş için araç sahibi okuyucularına kış lastiğinde dikkat edilmesi gerekenleri sordu.

Neredeyse 6 yaşından beri oto tamiri ve Mercedes özel servisi işinin içinde olduğunu söyleyen tecrübeli esnaf Hasan Demir, “kış lastiği alacaklar için neler tavsiye edersiniz?” sorusuna lastiklerde 3 en önemli unsur olduğuna dikkat çekiyor.

Haber görüntüden sonra devam ediyor

Bu unsurların lastiğin yeni üretim olup olmadığı, çok ses yapan türden olup olmadıkları ve doğru takılması olduğunu anlatan Hasan Demir, “Sürücüler, herşeyden önce lastiğin üzerindeki tarihe dikkat etsin. Tekerlerin üzerinde üretim tarihleri var. Piyasada bayat satılan çok teker var ve insanlar kolay kolay farkına varmıyor. Oysa üretim tarihi tekerde yazar. Lastiğin üzerinde mesela 17 yazıyorsa bu 2017 üretimi yeni bir lastiktir. Eski tarih yazıyorsa çok beklemiş bayat bir lastikle karşı karşıya olduklarını bilsinler” diyor.

Bazı kış lastiklerinin çok ses yaptığını ifade eden ve bu konuda dikkat edilmesi gereken ayrıntıları açıklayan Hasan Demir, lastiklerin üzerinde ses numaraları olduğunu, 72 DB yazılanların az ses yapmalarıyla bilindiklerini fakat 70 DB, 71 DB yazanların çok ses yaptığını belirtiyor.

Kaplama lastiklere dikkat!

Öte yandan eski lastiklerin kaplanıp tekrar piyasaya sürülmesi yaygın görülen bir durum. Hasan Bey, alıcıların tekerlerin kaplama olmamasına dikkat etmelerini tembihliyor.

“Kaplama olanlarda hafiften çıkıntı olur. Belli bir zaman kullandıktan sonra alttan eski tekerin kalıntıları ortaya çıkmaya başlar ve fren tutuşlarda lastiğin daha çok erimesi olur.” diyen Hasan Bey, takarken tekerin ok işaretleriyle gösterilmiş iç-dış talimatına bakılmasını da isteyerek “ok işaretleri genelde arabanın ön tarafını gösterir yani döneceği tarafı gösterir” diyor.

Bir kış lastiği kaç yıl kullanılabilir?

Piyasalardaki kış lastiklerinin ömrünün ortalama 4 yıl olduğunu ve bazı işaretlerle kullanım ömrünün bittiğini gösterdiğini anlatan Hasan Demir, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bir tekerin 4 yıldan sonra kullanılması iyi değildir çünkü artık çatlar, çürür. Tekerlerin ömrünün bittiğini anlamak için aşınmalarına bakmak lazım, her tekerde çizgiler var. Bu çizgiye geldiğinde tekerin ömrü bitmiş demektir. Bunun altına düştüğünde artık hiçbir fonksiyonu kalmamış demektir.
Ayrıca isim yapmış markalar var bunlar kaliteli tekerler fakat tabiki orijinalleri. Bununla birlikte piyasada ucuz tekerler de var. Her bütçeye uygun her türlü teker bulunabilir. Ancak tekrar edelim en çok dikkat edilmesi gereken hususlar; üretim tarihleri ve kaplama olmaması ile ses numaraları. Herkese kazasız belasız güzel bir kış geçirmelerini ve herşeyin hayırlı olmasını dilerim.”