Danimarka’da terör örgütü IŞİD’e büyük darbe!

Başkent Kopenhag ve Batı Kopenhag bölgesi Ishøj’da IŞİD'e yönelik operasyonlar düzenleyen Kopenhag ve Batı Kopenhag Polisi, 4 kişiyi tutuklayarak gözaltına aldı.

Başkent Kopenhag ve Batı Kopenhag bölgesi Ishøj’da IŞİD’e yönelik operasyonlar düzenleyen Kopenhag ve Batı Kopenhag Polisi, 4 kişiyi tutuklayarak gözaltına aldı.

Başkent Kopenhag, Albertslund, Glostrup ve Ishøj’da IŞİD’e yönelik operasyonlar düzenleyen Kopenhag ve Batı Kopenhag Polisi, 4 kişiyi tutuklayarak gözaltına aldı.

Haber görüntüsü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Polis İstihbarat Teşkilatı PET’in desteğiyle Kopenhag ve Batı Kopenhag Polisi tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 4 şüpheli, Danimarka Ceza Yasası’nın § 114 c maddesi ve 3’üncü fıkrası Suriye’de IŞİD’e terör suçu işleme amacıyla katılmaktan suçlanıyor.

Danimarka medyasında yer alan haberlere göre, Kopenhag’da Tingbjerg, Batı Kopenhag’da da Albertslund, Glostrup ve Türk nüfusun da yoğun olduğu İshøj’da dâhil olmak üzere, başkent bölgesinde birçok bölgede operasyonlar yapıldı.

Glostrup’da yapılan operasyonda, yanlışlıkla bir daireye operasyon düzenlendiği ortaya çıkarken, Danimarka Kamu Yayıncısı DR’ye göre, Tingbjerg’da operasyon yapılan dairede ikamet eden kişi 27 yaşında ve sızdırılan IŞİD savaşçıları belgesinde adı geçiyor.

Polisin, sızdırılan IŞİD savaşçıları belgesinde adı geçen kişilere yönelik operasyon yapıp yapmadığı yönünde bir açıklamada bulunulmadı. Kopenhag’ın Tingbjerg semtinde operasyon yapılan dairede ikamet eden şüphelinin gözaltına alınanlar arasında olup olmadığı da açıklanmadı.

Tingbjerg’da aramaların gerçekleştiği Tårnhusstræde 15 adresindeki dairenin bulunduğu binada yaşayan 42 yaşındaki Mehmet Konmaz, Haberler’e yaptığı açıklamada, çocuğunu okuldan almak üzere evden çıktığı esnada kapıyı açar açmaz, polislerin binaya giriş yaptığını gördüğünü söyledi.

Otomatik silah ve çelik yelekli 20’ye yakın polisin operasyona katıldığını ve 6-7 polisin üst katlara çıktığını gördüğünü belirten Mehmet Konmaz, 2 saat dairede kalan polislerin bilgisayar ve yazıcı da olmak üzere daireden birçok delil ile birlikte ayrıldığını kaydetti.

Binada kalanların hepsinin yabancı uyruklu olduğunu vurgulayan Mehmet Konmaz, son Danimarkalı ailenin de geçen yıl binadan taşındığını, bölgedeki gençlerin iyi çocuklar olmasına rağmen, aralarında kötü işlerle uğraşanların olduğunu, terörden ziyade bölgedeki yabancı uyruklu gençlerin hırsızlık ve uyuşturucu ile uğraştıklarını bildirdi.

Bölgedeki gençlerin yapacak bir şeyleri olmadığından dolayı gruplara katıldığını ifade eden Mehmet Konmaz, gruplara katılan çocuklara ise hırsızlık yapmaları ve uyuşturucu satmaları için baskı yapıldığını belirtti. Mehmet Konmaz, bölgede bir polis karakolunun eksikliğini hissettiklerini, polis karakolu olması durumunda hırsızlık ve uyuşturucu işleriyle uğraşanların elini kolunu sallayarak bölgede dolaşamayacağının altını çizdi.

Geçtiğimiz günlerde sızdırılan IŞİD savaşçı belgelerinde, 51 ülkeden IŞİD’e katılan 22 bin kişinin kimlik bilgileri yer alıyor.

Gözaltına alınan 4 şüpheli, tutuklanma talebiyle, yarın sabah hâkim karşısına çıkacak.

-REKLAM-[adrotate group="16"]