İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Packet Turkey Heyeti’nden 13 firma ürünlerini Kopenhag’da Danimarkalı firmalara tanıttı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Packet Turkey Heyeti’nden 13 firma ürünlerini Kopenhag’da Danimarkalı firmalara tanıttı.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Packet Turkey Heyeti’nden 13 firma ürünlerini Kopenhag’da Danimarkalı firmalara tanıttı.

Haber görüntüsü (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Hafta başında Danimarka’ya gelen 13 firmadan oluşan Packet Turkey Heyeti, Pazartesi günü önceden belirlenen Danimarkalı firmaları ziyaret ederken, dün ise Kopenhag’daki Radisson Sas Blu Hotel’de düzenlenen organizasyonla potansiyel alıcı firmalarla ikili görüşmeler yapma fırsatı yakalarken, ürünlerini de tanıttı.

Organizasyondaki katılımcı firmaların endüstriyel ve tarımsal ambalajlar, tek kullanımlık, çatal, bıçak, plastik gıda kapları, etiketler, poşetler, kargo poşetleri, bez çantalar vb. ürünlerinin Danimarka’ya pazarlanması hedeflenirken T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez de, Radisson Sas Blu Hotel’de ikili görüşmeler gerçekleştiren Türk firmalarını ziyaret etti.

Firmaların stantlarını tek tek gezen ve bilgi alan Büyükelçi Mehmet Dönmez, Danimarka ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2 milyar doları geçmesinden dolayı yaşadığı sevinci basın mensuplarıyla paylaştı.

Dönmez, ”Sevindirici bir haberi size ileteyim, Emine Hanım’dan Ticaret Baş Müşavirimizden aldığım bilgiye göre, Danimarka ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2 milyar doları geçti” diye konuştu.

Büyükelçi Dönmez, ihracat yapan Türk firmalarının önemini şu sözlerle anlattı: ”Ben görev yaptığım her yerde, firmalarımızı ziyaret etmeye özellikle önem veriyorum çünkü onlar bayrağımızı götürüyorlar. Kendi kazançlarının yanı sıra ülkemizi temsil ediyorlar, bu da Türkiye için büyük bir gurur.”

Türk ve Danimarkalı firmalar arasındaki ikili görüşmelerin işbirliği için potansiyel oluşturduğunu öğrendiğini ve bunun kendisini çok mutlu ettiğini belirten Dönmez, ”Firmaların temsilcilerinden şunu öğrendik, Çin’e dahi mal satabiliyorlar. Bizim ürünlerin kalitesi, bazen Çin ürünlerinin önüne geçip, daha kaliteli mal arayan Danimarka ve İskandinav ülkelerinde pazar bulabiliyor” dedi.

T.C. Kopenhag Ticaret Baş Müşaviri Emine Şendil etkinlik ile ilgili olarak Haberler’e yaptığı açıklamada, firmaların İskandinavya ziyaretlerinin Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştiğini vurgularken, ”Türkiye son yıllarda bu alanda gelişme kaydetti, şuanda dünyaya 4 milyar dolarlık ihracatımız var” dedi.

Emine Şendil, Danimarka’nın Türk plastik firmaları için neden önemli bir pazar olduğunu şu sözlerle ifade etti: ”Danimarka esasen önemli bir plastik ithalatçısı. Rusya ve Çin’den plastik ürünler alıyor. Türk ürünlerinin de, bu pazarda şansı olduğunu düşünüyoruz.”

Görüşmelerin verimli geçtiğini anlatan Şendil şunları kaydetti: ”Firmalarımızın görüşmeleri şu ana kadar gayet verimli geçti, hatta beklenenin üzerinde. Daha önceden alınmış randevuların haricinde gelen firmalarımız da oldu.”

Emine Şendil, gelecekte de bu tür ikili görüşmeler gerçekleştirmek istediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: ”Geçen sene de mutfak eşyaları ve plastik ürünler heyetimiz gelmişti. Önümüzdeki yıllarda da inşallah senede bir kez bu heyetimizi ağırlamayı düşünüyoruz.”

İkili görüşmeleri organize eden Globrand Strateji ve Danışmanlık şirketinden Metin Çobanlıoğlu Haberler’e yaptığı açıklamada ”Bu 4’üncü organizasyonumuz. Bu organizasyonda İskandinav ülkeleri seçtik. Danimarka’dan sonra Norveç ve İsveç’te de ikili iş görüşmeleri gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Metin Çobanlıoğlu organizasyonun Danimarkalı firmaların çok hoşuna gittiğini belirterek ”Buradaki organizasyonu İstanbul’da tekrarlamayı düşünüyoruz. Buradaki firmalardan en çok potansiyel olan firmaları İstanbul’a davet edeceğiz ve İstanbul’da iş görüşmeleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Türkiye’den Danimarka’ya ithalat yapmak isteyen gurbetçilere de önerilerde bulunan Metin Çobanlıoğlu, gurbetçilerin Türkiye’de profesyonelce iş yapmaları için ihracatçı birliklerle temasa geçmeleri gerektiğinin önemini şu sözlerle anlattı: ”Türkiye ile ticaret yapmak istiyorlarsa, gerçekten ihracatçı birlikleri bu konuda çok doğru bir kaynak. Lütfen ihracatçı birliklerle Türkiye ihracatçı meclisiyle temasa geçsinler. Onların ihtiyaç duydukları noktalarda ihracatçı birlikleri yol gösterecek. Eğer öyle bir kanal kurulabilirse ticareti çok daha hızlı bir şekilde arttırabiliriz.”

Organizasyonun mimarları arasında yer alan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Gürlek çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaştı: ”Şimdiye kadar 3 yere heyet düzenledik. Burası 4’üncü oluyor. Hem Kopenhag arkasından Oslo sonra da Stockholm’e gideceğiz. Şimdiden kümenin olumlu sonuçlarını alıyoruz. Şili ve Kolombiya’ya ilk heyetimizi düzenlemiştik bir firmamız şimdiye kadar 3 konteyner satış gerçekleştirdi.”

Türkiye’nin 2023 yılında hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracat hedefine de değinen Oğuzhan Gürlek şöyle devam etti: ”2023 yılı için 500 milyar dolar ihracat hedefi kapsamında Kimya İhracatçıları Birliği olarak 50 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun için Ekonomi Bakanlığı’nın da destekleriyle, plastik ve ambalaj ihracatında şuan 4 milyar dolar düzeylerini çok daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz.”

Ticaret Müşavirlerine bir çağrıda bulunmayı ihmal etmeyen Gürlek ”Sağ olsunlar bugün de geldiler bizleri yalnız bırakmadılar, ticaret ataşeliklerimizin anlaşmalarımızı ve satışlarımızı gerçekleştirdikten sonraki konularda bizlere yardımcı olmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Packet Turkey Heyeti, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın ardından Norveç’in başkenti Oslo ve İsveç’in başkenti Stockholm’de de ikili görüşmelerde bulunacak.