T.C. Kopenhag Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Melih Bora Kerimoğlu ve siyasi partilerin temsilcileri, 14 gün boyunca Kopenhag’da süren anayasa değişikliği için halkoylaması sürecini Haberler’e değerlendirdi.

Görüntü: (Tam ekran)
27 Mart ve 9 Nisan arasında T.C. Kopenhag Büyükelçiliğine kurulan 3 sandıkta oy kullanma süresinin tamamlanmasının ardından süreci Haberler’e değerlendiren T.C. Kopenhag Maslahatgüzarı Melih Bora Kerimoğlu, seçimde elçilik çalışanlarının özveriyle çalıştığını söyledi.
Kerimoğlu: “Katılımı arttırmak istiyoruz”
Kerimoğlu şöyle konuştu:
“Danimarka’daki 33 bin seçmenden 11 bin 363 kişi oyunu kullanmasıyla katılım oranı yüzde 34’e ulaştı. Bu seçimde geçen seçime yakın bir oy oranı yakaladık. Bu oranları ilerde daha yükseğe çıkarmak istiyoruz.”
Güzel bir seçim dönemi geçirildiğini ifade eden Kerimoğlu, nüfus cüzdanında ya da diğer kimliklerinde fotoğraf olmayan seçmenlere gerekli şartları taşımaları koşuluyla yardımcı olduklarını belirtti.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Jylland yarımadasına da sandık kurulumu için kendilerinden bilgi alındığını ama bunun uygun görülmediğini kaydeden Melih Bora Kerimoğlu, ilerde Jylland yarımadasına sandık kurulup kurulmaması kararını Ankara’nın vereceğini söyledi.
Melih Bora Kerimoğlu sözlerini şöyle bitirdi:
“Bu seçim dönemi herkese hayırlı olsun diyorum, iyi bir seçim dönemi oldu, katılım oranı inşallah önümüzdeki zamanlarda daha da yüksek olur. Bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, sabahtan akşama kadar burada çalıştılar, emek verdiler. İyi bir sonuç alındı, demokrasi kazansın.”
AK Parti: “Gurbette vatanımız için çalışıyoruz”
Kopenhag’daki oy verme sürecini Haberler için değerlendiren AK Parti temsilcisi Sedat Savuroğlu ise, vatandaşlardan bir dahaki seçimlerde daha fazla ilgi beklediklerini ifade ederek şunları söyledi:
“14 gün uzun bir süre. Özellikle sabah 9 akşam 9 olunca, arkadaşlar bayağı zorlandılar. Ama Allah’a şükür güzel geçti. İlgi çok aşırı olmasa da 11 bin küsur civarında duyarlı vatandaşımız buraya gelip oylarını kullandı. İnşallah, ülkemiz için hayırlı olur.”
Gurbette zor şartlarda Türkiye için çalışıldığını kaydeden Savuroğlu, “Gurbet ellerde bütün arkadaşlarla, vatandaşlarla elimizden geldiği kadar uğraşıyoruz. Bizde vatanımız için bir şeyler yapmaya gayret gösteriyoruz.” dedi.
CHP: “Yeni yöntem hazırlasınlar”
CHP Danimarka adına Haberler’e açıklamalarda bulunan Bekir Yıldız da 14 günlük süreden ve günlük çalışma saatlerinin uzun olduğunu şu sözlerle vurguladı:
“14 gün çok eziyet çektik. Sabah saat 8’den akşam saat 10’a kadar. Ama buna rağmen, halk oylaması olduğu için, gönül birliğiyle çalıştık. Sağ olsun bütün görevli arkadaşlar, hep birlikte el birliğiyle, elimizden geleni yaptık.”
Bekir Yıldız, “İnşallah bir daha böyle bir uygulama olmaz. Yüksek Seçim Kurulu’ndan bir arkadaş gelsin ve 14 gün boyunca sabah saat 8’den akşam saat 10’a kadar dursun. Daha sonra yeni bir yöntem hazırlasınlar.”
MHP: “Kardeşlik ön plana çıktı”
MHP Danimarka adına süreci Haberler için değerlendiren Levent Harun Ökten, hem sandık görevlisi hem de müşahit olarak referandum süreci boyunca görevli bulundurduklarına işaret ederek, “MHP olarak biz burada hem sandık görevlisi hem de müşahit olarak temsilci bulundurduk. 14 gün boyunca Arhus ve Odense’den otobüslerle seçmenleri Kopenhag’a taşımak da dahil biz üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonrası Türkiye’deki insanlarımıza düşüyor.” dedi.
Referandum süresi boyunca parti temsilcilerinin arasındaki kaynaşmaya da dikkat çeken Ökten, “14 gün çok yoğun bir tempoda geçti. Çok güzeldi. Buradaki bütün partilerin temsilcileri, birbirleriyle bir kardeş gibi anlaştı. Sıkıntı yaşanmadı.” şeklinde konuştu.
HDP: “Dostluk içerisinde geçti”
HDP Danimarka’nın temsilcisi İsa Bütün de seçimin sükûnet ve dostluk içerisinde geçtiğine vurgu yaparken şu ifadeleri kullandı:
“Konsoloslukta geçirdiğimiz bu referandum süreci, tamamıyla bir sükunet, huzur ve dostluk içerisinde geçti. Dileğimiz aynı burada gösterilen güzel paylaşım, ortaklık havası Türkiye’de de geçsin. Türkiye’deki referandum süreci de böyle sükûnet içinde geçer. Umarım Türkiye’nin geleceği için, ortak yaşam, demokrasi, kardeşlik ve Türkiye’de yaşayan bütün halklar için iyi bir başlangıç olur.”
Birçok HDP’linin oy verme işlemin konsoloslukta olduğu için oy vermeye gelmediğini de iddia eden İsa Bütün şu ifadeleri kullandı: “Birçok insan oyunu kullanmaya gelmedi. Kimisi çok uzaktı, kimisi tamamıyla psikolojik bir sorun yaşıyordu, konsoloslukta olduğu için gelmek istemediler. Birebir konuştuğumuz insanlar, bunu dile getirdiler.”
SP: “Muhabbet tatlıydı”
Saadet Partisi’nin Danimarka temsilcisi Muttalip Çakmak da 14 günlük seçim süreci boyunca konsoloslukta iyi bir ortamda oy verme işlemi gerçekleştiğine işaret ederken, “Referandum oylaması çok güzel geçti. İki hafta burada tüm kardeşlerimizle güzel ve tatlı bir muhabbetimiz oldu. İyi bir ortam oldu. 11 bin vatandaşımız geldi ve oylarını kullandılar.” dedi.
Diğer partilerin gönüllülerine ve konsolosluk çalışanlarına teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Çakmak sözlerini şöyle bitirdi, “Referandumun vatanımız ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”
Danimarka’da 27 Mart’ta başlayan anayasa değişikliği için halk oylaması için oy verme işlemi 9 Nisan Pazar akşamı yerel saat ile 21.00’de sona erdi.
T.C. Kopenhag Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Danimarka’da bulunan 33 bin 325 kayıtlı Türk vatandaşı seçmenden, 11 bin 363’ünün referanduma katıldığı bildirildi.