Yehova’nın Şahitleri’nin İbadet Salonu olarak bilinen Kokkedal’da Egevangen 1 adresinde bulunan bina, Danimarka İslam Toplumu’nun Dikev fonu tarafından satın alınarak camiye çevrildi.

Hayırseverlerin bağışlarıyla satın alınarak Dikev Fonu’na bağışlanan Kokkedal’da Yehova’nın Şahitleri tarafından kullanılan bina, Danimarka İslam Toplumu tarafından camiye çevrildi.

Görüntü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

Kokkedal ve Danimarka genelinde toplanan bağışlarla, 5 milyon krona Yehova’nın Şahitleri’nden satın alınarak Dikev Vakfı’na devredilen, Egevangen 1, 2980 Kokkedal adresinde bulunan ibadet salonunun camiye çevrilmesi için düzenlenen açılış törenine birçok davetli katıldı.

2 bin metrekarelik bir arsa üzerine kurulu ve tek katta 287 metrekarelik bir kullanım alanı olan caminin açılışı için düzenlenen törende konuşan Danimarka İslam Topluluğu başkanı Ahmet Deniz, önemli olanın camiyi açmak değil, açık tutmak ve hizmetini devam ettirmek olduğunu söyledi.

İkinci bir kat ile birlikte kullanım alanının 600 metrekareye çıkarılma izni bulunan ve Kokkedal Vahdet Camii adını alan caminin satın aldıkları ilk camileri olmadığını hatırlatan Ahmet Deniz, bunun sonuncu cami de olmayacağı garantisini verdi.

İslam Toplumu Teşkilatlanma Başkanı Murat İleri de camiyi dolduran davetlilere seslenerek ”Cenabı hak, mabedimizi kıyamet sabahına kadar ezanların dinmediği ve alnı secdeye gidecek insanların nesillerin kesilmediği hayırlı mabetlerden eylesin. Emeği geçen tüm kardeşlerimizden cenabı hak razı olsun” diye konuştu.

Murat İleri ”Elbetteki mescitler camiler hayatımızda önemli olmakla beraber, onları yaşatmakta çok önemlidir. Sadece cumadan cumaya bayramdan bayrama değil şüphesiz ki, öldükten sonrada bize faydası olacak olan yerlerdir” Dedi.

Kokkedal Vahdet Camii ve Kültür Merkezi başkanı Süleyman Şahan da yaptığı konuşmasında çok mutlu olduklarının altını çizerken, camiyi açmakla işlerinin bitmediğini, asıl işlerinin yeni başladığını vurguladı.

Caminin kendilerine kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etmeyi de unutmayan Süleyman Şahan, Vahdet Camii’nin Kokkedal’a huzur, barış ve mutluluk kaynağı haline gelmesi için, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle çocuğuyla çok çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

1988 yılında inşaatı yapılan binanın ibadet yeri, sinema, tiyatro, kütüphane, kilise ve müze olarak kullanım izni bulunuyor.