Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, Grönland Özerk Yönetimi’ni, adaya yapılması planlanan 3 havaalanı ihalesini, Çin devlet şirketine vermemesi konusunda uyardı.

Grönland Özerk Yönetimi’nin adaya yapılması planlanan 2 uluslararası ve 1 bölgesel havaalanı ihaleleri için, Çin devlet şirketi China Communications Construction Company’e de yeterlilik belgesi vermesi Danimarka’nın tepkisini çekti.

Grönland Özerk Yönetimi’ni uyaran Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, projenin büyüklüğünün ve finansmanının göz önünde bulundurulduğunda, dış politikaya bakış açısıyla da uyumlu olması gerektiğine dikkat çekerek, Grönland Özerk Yönetimi’yle konuyu masaya yatıracaklarını belirtti.

Nuuk ile Ilulissat ve Qaqortoq şehirlerinde inşa edilecek havaalanları için, 6 şirketin yeterlilik belgesi aldığı kaydedildi.

Çin devlet şirketinin haricinde, 2 Danimarka şirketi ve bir Danimarka-İzlanda konsorsiyumunun yanı sıra, Hollanda ve Kanada’dan da birer şirketin proje için ihaleye girebileceği açıklandı.

Grönland’ın başkenti Nuuk ile Ilulissat’ta inşa edilecek uluslararası uçuşlar için kullanılacak havaalanlarındaki pist uzunluğunun 2 bin 200 metre, Qaqortoq kentinde inşa edilecek bölgesel havaalanının pist uzunluğunun ise bin 600 metre olacağı belirtildi.

Grönland

Türkiye’nin yaklaşık 3 katı büyüklüğünde olmasına rağmen, büyük kısmı buzlarla kaplı dünyanın en büyük adası Grönland, 1979 yılında Danimarka’dan özerkliğini kazanmasına karşın, dışişleri, güvenlik ve mali konularda hala Danimarka Krallığı’na bağlı bulunuyor.