Uzun süredir sağlık sorunları yaşadığı bilinen Danimarkalı şarkıcı Kim Larsen bu sabah hayatını kaybetti.

Kim Larsen’ın sözcüsü Jörn Jeppesen tarafından yapılan basın açıklamasında, şarkıcının bu sabah hayatını kaybettiği duyuruldu.

Şarkıcının resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, sanatçının son anlarında yanında eşi Liselotte ve çocukları Pelle, Sylvester, Alice Eva, Molly, Hjalmer ve Lui’nin bulunduğu kaydedildi.

Kim Larsen’in son yolculuğuna aile arasında yapılacak cenaze töreniyle uğurlanacağı basın açıklamasında vurgulanırken, basın kuruluşlarından ve gazetecilerden ailenin içinde bulunduğu bu zor durumda, aileye gereken anlayışı göstermesi istendi.

Gasolin’le başladı

Kraliçe Margrethe’den sonra Danimarka’da en çok tanınan ve sevilen kişi olarak bilinen Kim Larsen, 23 Ekim 1945 yılında dünyaya geldi.

Kim Larsen, 1969 yılında kuruluşunda bulunduğu ve solistliğini üstlendiği Gasolin adlı müzik grubunun 1978 yılında dağılmasının ardından, 1979 yılında 231045-0637 adlı üçüncü solo albümünü yayınlayarak, müzikal kariyerine solo olarak devam etti.

Uluslararası müzik piyasasına adım atma amacıyla, 3 yıl boyunca New York’ta da yaşayan Kim Larsen, uluslararası müzik piyasasında adını duyuramasa da Danimarka’nın yanı sıra İskandinavya ülkeleri İsveç ve Norveç’te de sadık bir dinleyici kitlesine ulaştı.

Öğretmen olmasına rağmen, hayatını müzikten kazanan ve pop, rock, halk müziği tarzında yaptığı şarkılarla Danimarkalıların kalbinde özel bir yer edinen Kim Larsen’in üç evliliğinden 6 çocuğu bulunuyor.

Danimarka’da 3 milyondan fazla albümü satılan Kim Larsen’in 1983 yılında yayınlanan ‘Midt om Natten’ adlı albümü 650 bin kopya satarak, Danimarka’da ‘Tüm zamanların en çok satan albümü’ olma rekorunu kırdı. ‘Midt om natten’ halen bu rekorun sahibi.

Danimarka müzik tarihine adını altın harflerle yazdıran Kim Larsen 30 Eylül 2018’de yaşamını yitirdi.