DR Licens gitti yerine DR Skat geldi

Hükümet, Danimarka Kamu Yayıncısı DR’nin yüzde 20 küçülmesi ve DR’nin finansmanının lisans yerine vergi ile karşılanması kararını verdi.

Hükümet ve hükümetin Parlamento’da çoğunluğu sağlamasında etkili olan Danimarka Halk Partisi, Danimarka Kamu Yayıncısı Danmarks Radio’nun (DR), yüzde 20 küçülmesini kararlaştırırken, hane başına ödenen lisans yerine, 18 yaşını geçen herkesin vergilendirilmesiyle DR’nin finanse edilmesini kararlaştırdı.

Hükümet tarafından duyurulan medya anlaşmasına göre, gelecek 5 yıl içinde DR yüzde 20 küçülecek. Hane başına ödenen 2 bin 343 kron yerine ise kişisel vergi indiriminde (personfradag) yapılacak değişiklik ile DR’nin finansmanı sağlanacak.

Maliye Bakanlığı’nın hesaplarına göre, yalnız yaşayan bir kişi yeni model ile birlikte bin 242 kron tasarruf edecek. Çalışan bir çiftin ise tasarrufu sadece 166 kron olacak.

Çalışan bir çiftin, 18 yaşından büyük çocuklarının çalışması ve ailesiyle birlikte aynı evde ikamet etmesi durumunda ise, ailenin, yeni model ile birlikte zararlı çıktığı bildirildi.

Danimarka’da, 300 bin hanenin lisans ödemediği belirtilirken, yeni model ile birlikte bu kişilerin kaçışı olmayacağı kaydedildi.

Lisans, şimdiye kadar DR tarafından toplanmasına rağmen, paranın sadece yüzde 67’si DR’ye kalıyordu.

Toplanan meblağın geri kalan miktarından yüzde 20’si ile KDV (Moms) ödeniyor. Paranın yüzde 9’u TV2 yerel kanallarına, yüzde 2’si Radio24Syv radyosuna, yüzde 1’i yerel TV ve radyolara ödenirken, son yüzde 1 ‘de kamu yayıncılığı havuzuna devrediliyor.

Kültür bakanlığına göre, DR’nin yıllık bütçesi 3 milyar 180 milyon kron.

-REKLAM-[adrotate group="16"]