Danimarka Türk Diyanet Vakfı’na bağlı olarak 1982’de kapılarını açan Fredericia Camii, kullanılan yerin küçük gelmesinden dolayı Korskærsvej 27, 7000 Fredericia adresindeki daha büyük bir binaya taşındı.

Fredericia Türk Kültür Derneği (FTKD) altında faaliyet gösteren caminin resmi açılışı cuma günü yapılırken çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Fredericia Türk Kültür Derneği (FTKD) Başkanı Şeref Işık, Din Hizmetleri Müşavir Vekili Hüseyin Gültekin, Fredericia Camii Din Gorevlisi Fatih Mutlu, Fredericia Camii gönüllülerinden Aziz Köycü, Fredericia Kommune çalışanı Turan Savaş’ın birlikte açılış kurdelasını kestiği törende, Fredericia’nin Gülleri adlı grup Mevlana Gösterisi sergiledi.

Vejle Privat skole ögrencilerinden oluşan Mehter Takımı’nın da renk kattığı etkinlikte Odense Turk Egitim ogrencilerinin folklor gösterisi, Halil Ayhan Belek’in bağlamasıyla Üzeyir Acar Türk Sanat Müziğinden parçalar okudu. Ayrıca Belçika’dan ailesiyle birlikte Fredericia’da misafir olan Afra Kuzu da açılışta ney çaldı.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Dernek Başkanı Şeref Işık, böylesine büyük bir kültür merkezi işlevi görecek yeni binalarına borçsuz olarak geçmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Işık, başta Kadın Kolları olmak üzere Fredericia halkına destekleri için minnetar olduklarını belirterek teşekkür etti.

Din Hizmetletleri Müşavir Vekili Hüseyin Gültekin de bu kadar kapsamlı ve kullanışlı bir binanın alınmasının gençler, çocuklar, kadınlar tüm kesimlerin ihtiyacını karşılamaya uygun olduğuna dikkat çekti.

Turan Savaş’ın da ortaya çıkan eserden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği etkinlikte programın sunumunu yapan Fredericia Din Görevlisi Fatih Mutlu, 5 yıllık görev süresinin dolmasına 40 gün kala bu açılışta bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.