Sjaelland’ın kuzeyindeki Frederikssund kentinde Türk toplumunun katılımıyla “Birlik Beraberlik Gecesi” düzenlendi.

Görüntü: (Tam ekranda izle)
Frederikssund Türk Kültür Derneği tarafından düzenlenen gecede çeşitli çekilişler yapıldı ve DJ Adem eşliğinde Türkçe müzik dinletisi gerçekleştirildi.
Frederikssund Türk Kültür Derneği Başkanı Selçuk Bayrak etkinlikte yaptığı konuşmada, bu yıl Kasım ayında yapılacak belediye seçimlerinde Venstre’den aday olacağını açıkladı.
Böyle bir gecenin eksikliğini çoktandır hissettiklerini belirten Bayrak, şunları söyledi:
“Birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken bir zamandayız. Türkiye açısından olsun Avrupa’da yaşadığımız durumu biliyoruz.
Ayrıca bir müjdemiz var, biliyorsunuz şimdiye kadar Danimarka’da sadece bir yerde yapılan Kutlu Doğum kutlaması bu yıl müsteşarlığın yaptığı değişiklikle birkaç şehirde yapılacak. 16 Nisan 2017 Pazar günü Frederikssund’da yapacağımız Kutlu Doğum programına herkesi davet ediyoruz.”
Belediye Başkanı Andersen’e teşekkür
Belediye Başkanı John Schmidt Andersen’i şimdiye kadar tüm etkinliklerinde yanlarında gördüklerini ve isteklerinin yerine geldiğini söyleyen Selçuk Bayrak, “Kendisi 11. aydaki seçim için bana, belediyeye adaylığını koyacaksın, dedi. Ben de büyüklerime, sizlere sordum ve kısmet olursa adaylığımı koyacağım.
Amacımız büyük bir kültür binası almak, bunun için cok uğraştık olmadı, ama inanıyoruz ki ileride alacağız. Davetimize iştirak eden hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Etkinlikte ayrıca yakında Danimarka’daki görevini tamamlayıp Türkiye’ye dönecek olan din görevlisi Sedat Aydınlı’ya Belediye Başkanı John Schmidt Andersen ve Dernek Başkanı Selçuk Bayrak tarafından plaket takdim edildi.
Belediye seçimleri için adaylığını açıklayan Selçuk Bayrak Haberler.dk’ya yaptığı açıklamada ise şöyle konuştu:
“Hangi partiden aday olursam olayım halkımızdan destek göreceğime inanıyorum. Fakat Venstre’den aday olacak olmamın nedeni şu anki belediye başkanımızın gösterdiği yakınlık. Şu an Avrupa’da olan bitenlere rağmen John Schmidt Andersen, ‘siz Müslümansınız, Müslüman eğitimi almazsanız Türk kültürü öğrenmezseniz bize de verimli olamazsınız’ deyip destek vermesi beni Venstre’ye çekti.
Ben hiç ırkı ayrımı yapmadım, ileride seçilirsem bu hiç fark gözetmeden aynı şekilde devam edecek.”
Selçuk Bayrak, kültür binası ve din görevlisi konusunda da şunları söyledi:
“Şu anda en büyük eksikliğimiz büyük bir kültür binası. Çocuklarımızın dini eğitim ve anadil eğitimi olsun eksiklerini gidermek istiyoruz. Kültür binası derken içinde cami de var. Şu anda bir camimiz var ama yeterli değil, geçen yıllarda girişimde bulunduk ancak başarılı olamadık inşallah başarılı olacağız.
Sedat Aydınlı hocamız din görevlisi olarak atandı ama çocuklarla kadınlarla elinden gelen her konuyla ilgilendi. 3 ay sonra geri dönecek olmasından üzüntülüyüz.
Toplumumuza mesajım, politikayı bırakalım kardeşlik dostluk içinde yaşayalım. Türk milleti olarak birbirimizden ayrılamayız çeşitli ırklardan olsak da birbirinin elinden tutacak olan da bizleriz.”
Frederikssund Belediye Başkanı John Schmidt Andersen de etkinlikte bir konuşma yaptı.