Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi Koordinatörü Aksu, gelecek 5-10 yılda insanların evleri, bankaları, otobüs duraklarıyla konuşmaya başlayacağını belirterek “Yeni doğacaklar her türlü eşyayla konuşacak, konuşamayanları ‘bozuk’ olarak algılayacak” dedi.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) Koordinatörü Halil Aksu, yapay zekaya yönelik çalışmalarda son beş yılda büyük sıçrama yaşandığını ifade etti. Bu konuda İngiltere, İsviçre, ABD, Almanya ve Çin’in ön sıralarda yer aldığını belirten Aksu, geçmişte “Kesinlikle yapılamaz.” denilen birçok alanda yakalanan başarının, ülkeleri bu alanda çalışmaya ittiğini dile getirdi.

Ses tanıma teknolojilerinde büyük gelişme yaşandığının altını çizen Aksu, şöyle konuştu:

“Ses tanıma ciddi bir biçimde gelişiyor. Yakında araçlarımız, evlerimiz, bankalarımız, mağazalar ve otobüs duraklarımızla konuşmaya başlayacağız muhtemelen ve buna alışacağız. Bizim yaşımızdaki X kuşağı biraz zorlanacak veya hoşuna gitmeyecek, garip bulacak eşyalarla konuşmayı. Y kuşağı zamanla alışacak, Z kuşağı zaten buna doğal olarak adapte olacak. Yeni doğacaklar ise zaten başka türünü bilmeyecek. Onlar her türlü eşyayla konuşacaklar, konuşamayanları ‘bozuk’ olarak algılayacaklar, ‘Bu herhalde konuşamayan bir alet.’ diyecekler. Nasıl bugünün çocuklarının dokunduğunda tepki vermeyen ekranlara, ‘Herhalde bozuk bu’ dediği gibi gelecekte de sizi algılayan, konuşabildiğiniz cihazlar normal, standart olacak.”

Yüksek çözünürlüklü gözlükler geliyor

Halil Aksu, “ekran” teknolojisinin uzunca bir süre daha var olmaya devam edeceğini, yüksek çözünürlüklü gözlüklerin de yakın zamanda insan hayatına girmesini beklediklerini söyledi.

Beyin hareket ederken bedenin hareket etmemesinin vücutta yarattığı olumsuz etkinin henüz çözülemediğini anlatan Aksu, şunları anlattı:

“Gelecekte kullanılacak, bize sanal görüntü sağlayacak gözlükler, örneğin İstiklal Caddesi’nde yürürken ileride bir arkadaşınızın olduğunu söyleyebilecek, navigasyonla size yolu ve hangi mağazada ne kampanya olduğunu gösterecek. Buna ‘harmanlanmış gerçeklik’ teknolojisi deniliyor. Yani artırılmış gerçeklik, artı gerçek gerçeklik. İkisi bir araya gelince harmanlanmış bir gerçeklik olacak. Bu teknolojiyi bir süre önce cep telefonlarıyla sokaklarda Pokemon avlayanlardan biliyorsunuz.”