[adrotate group="4"][adrotate group="5"]

Sağlık

Danimarka, Türkiye ve Dünya’dan sağlık haberleri, Danimarka’nın Türkçe haber kaynağı haberler.dk sitesinde.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, "Kovid-19'un ölüm oranının gripten (influenza) 10 kat daha fazla olduğu tahmin edilmektedir." dedi.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı için minimum 12-18 ay beklemek gerekeceğini söyledi.
Dünya genelinde Kovid-19 salgınının en fazla yayıldığı ülke haline gelen ABD’deki vaka sayısı 100 bini geçti.
İtalya'da Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı son 24 saatte 969 artarak 9 bin 134'e yükseldi.
Kıtada bu yılın ilk 6 ayında 37 kişinin kızamıktan öldüğü açıklandı.
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaşayan 53 yaşındaki Erkan Köse, tip 2 diyabetten şeker hastalığı ameliyatı (Metabolitik Cerrahi) ile kurtuldu. Köse tecrübelerini ve tavsiyelerini Haberler okuyucuları ile paylaştı.
İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Karatay, Ramazan ayına uzun ay günlerine denk geldiğini ve şimdiden vücudun hazırlanması gerektiğini belirterek, iftar ve sahur için beslenme tavsiyelerinde bulundu.
İlaç kullanımına rağmen geçmeyen migren ağrılarında baş ve boyun bölgelerine uygulanan "sinir blokajı" yönteminde olumlu sonuçlar alınıyor.
Dış görünüşe verilen önem ve sosyal medyada fotoğraf paylaşımının artmasıyla daha güzel ya da yakışıklı görünmek için yüz estetiğine başvuran gençlerin sayısı giderek yükseliyor.
İlaç sektörü ve bazı sağlık sektörü temsilcileri, aşı ile ilgili olumsuz ifadeler kullanan Profesör Canan Karatay'a savaş açtı.
Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Profesör Mehmet Ceyhan, "AVM'de ne kadar uzun süre kalırsanız bir hastalık kapma olasılığınız o kadar fazla artar. AVM'ler vakit geçirilebilecek yerler değil, özellikle kış aylarında" dedi.
Haftada en az bir kez balık tüketen çocukların daha zeki olduğu bildirildi.
Uzmanlar, geçmeyen öksürüğün altında yatan neden bulunmadan çocuğa öksürük kesici ilaçların verilmemesi gerektiğini belirtiyor.
Kadınlarda kalp hastalıklarının görülme riskinin menopozla birlikte artış gösterdiği bildirildi.
İdrarını tutan çocukların ileriki dönemlerde ürolojik problemlerle karşı karşıya kaldığı bildirildi.
Birmingham Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan İngiliz cerrah Simon Bramhall, Şubat-Ağustos 2013 dönemindeki ameliyatlar sırasında adı ve soyadının başharfleri S ve B'yi iki hastanın karaciğerlerine ışınla yakarak yazdığını söyledi.
Uzmanlar, D vitamini eksikliğinin, çocuklarda büyüme ve gelişmeyi etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. Tavsiye ise haftada en az 3 gün 15-20 dakika kadar güneş ışınlarıyla temas edilmesi.
Trabzon'un Of ilçesinde 1,5 kilo Trabzon hurması yiyen kişinin midesinde 400 gramlık taş oluştu.