Danimarka’nın en büyük partisi olmasına rağmen ana muhalefet görevini yürüten Sosyal Demokrat Parti, Türkiye kökenli Yıldız Akdoğan’ı, partinin psikiyatri sözcülüğü görevinden aldı.

POV International adlı haber sitesi, Yıldız Akdoğan’ın Sosyal Demokrat Parti’nin parlamentodaki grubunda sığınmacılarla ilgili alınan parti kararına uymadığı için, psikiyatri sözcülüğünün elinden alındığını iddia etti.

Haber sitesi POV International’da yer alan iddiayı doğrulamayan, ama yalanlamayan da Yıldız Akdoğan, partinin psikiyatri sözcülüğü görevinden kendi isteğiyle ayrılmadığını söyledi.

Sosyal Demokrat Parti’nin Grup Sekreteri Christine Antorini ise, BT gazetesine yaptığı açıklamada, Akdoğan ve parti çalışanları için yaşanan anlaşmazlıkların giderilemediğini öne sürdü.

Antorini, bu nedenle, Akdoğan’ın Sosyal Demokrat Parti’nin psikiyatri sözcülüğünü yürütmemesi kararı verildiğini söyledi.

Antorini’nin sözlerine cevap veren Akdoğan, çalışanlarla ilgili anlaşmazlıkla, elinden alınan psikiyatri sözcülüğünün bir bağlantısı olmadığını belirtti.

Gelecek seçimlerde de Sosyal Demokrat Parti’den milletvekili adayı olduğunu bildiren Yıldız Akdoğan, Birleşmiş Milletter (BM) kotasından Danimarka’nın aldığı sığınmacılarla ilgili parlamentoda yapılan oylamaya katılmamasının ardından, partinin psikiyatri sözcülüğünden veda etmek zorunda kalmıştı.

İlk defa 2007 yılında milletvekili seçilen Akdoğan, 2011 seçimlerinde seçilememesine rağmen, yedek milletvekili olarak 2014’te parlamentoya girmiş, 2015 seçimlerinde ise 4 bin 284 tercihli oy alarak parlamentoya girme başarısı göstermişti.