Kuzey Sjaelland bölgesindeki Frederikssund şehrinde yaşayan Türklerin 1991 yılında kurduğu Orhan Gazi Camii’nde iftar programı düzenlendi.

Kuzey Sjaelland bölgesindeki Frederikssund şehrinde yaşayan Türklerin 1991 yılında kurduğu Orhan Gazi Camii’nde iftar programı düzenlendi.

Görüntü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Frederikssund Orhan Gazi Camii bahçesine kurulan iftar çadırında düzenlenen programa Frederikssund Belediye Başkanı John Schmidt Andersen ve T.C. Kopenhag Din Hizmetleri Müşaviri Adnan Bülent Baloğlu da katıldı.

Frederikssund Orhan Gazi Cami Derneği Başkanı Selçuk Bayrak ve kardeşleri Ömer Bayrak, Şermin Ata ve Nevin İskender tarafından babaları ve caminin ilk kurucularından Ali Bayrak’ın anısına verilen iftar yemeğine katılım yoğun olurken, Frederikssundlu Türkler de evlerinden getirdikleri yöresel tatlılarla verilen davete katkıda bulundu.

İftar öncesi bir konuşma yapan Orhan Gazi Cami Derneği Başkanı Selçuk Bayrak, yeni bir cami alımı için çalıştıklarını, alınacak binanın belirlendiğini ve satın alma işlemlerinin gerçekleşmesi için üyelerden onay alınmasını gerektiğini belirterek, gelecek Cumartesi üyeleri gerçekleştirilecek genel kurula davet etti.

Belediye Başkanı Andersen’in de yeni alınacak binada ibadet yapılmasına izin çıkması için yardımcı olduğunu kaydeden Bayrak, desteğinden dolayı Andersen’e teşekkür etti.

Liberal Parti Venstre’dan Frederikssund Belediye Başkanı seçilen John Schmidt Andersen ise yaptığı konuşmada Frederikssundlu Türklerle iftarda birlikte olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, yeni cami projesinde yardımcı olabilmekten dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti ve yeni caminin alımında Türkiye kökenli Frederikssundlulara şans diledi.

T.C. Kopenhag Din Müşaviri Adnan Bülent Baloğlu davetlilere yaptığı konuşmada ”İnşallah size yaraşan yakışan daha büyük bir mekâna hep birlikte taşınırız. Daha büyük daha güzel hizmetler için, orada birlikte oluruz” şeklinde konuşarak yeni cami projesine destek verdi.

Konuşmaların ardından akşam ezanın okunmasıyla birlikte hep birlikte iftar açılırken, Belediye Başkanı John Schmidt Andersen de dualarda el açtı.

Yemeğin ardından yöresel tatlılar ve odun ateşinde pişen çay ve kahveye rağbet eden davetliler, birlikte oruç açmanın keyfini çıkardı.

Haberler’e açıklamalarda bulunan dernek başkanı Selçuk Bayrak, cami ve kültürel faaliyetler için almayı düşündükleri binanın fiyatının artmasından dolayı fiyatı düşürmeye çalıştıklarını, binanın 3 katlı ve yaklaşık 1.500 metrekare kullanım alanı olduğunu belirtti.