Bugün Ishøj Bycenter'da bulunan belediye binasında genç bir ailenin çocuklarıyla ilgili geleceği belirlenirken, hemen yanıbaşında çocuklar için yapılan sirk gösterisi çoğu etnik kökenli çocuk tarafından kahkahalarla izleniyordu.
Bugün Ishøj Bycenter’da bulunan belediye binasında genç bir ailenin çocuklarıyla ilgili geleceği belirlenirken, hemen yanıbaşında çocuklar için yapılan sirk gösterisi çoğu etnik kökenli çocuk tarafından kahkahalarla izleniyordu.
Haber görüntüsü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)
Belediye’nin Çocuk ve Gençlik Kurulu’nda yapılan toplantıda, çocuklarının evlatlık verilecek olması tehlikesiyle karşı karşıya olan Öztürk ailesinde, bebeğin annesi, babası, halası ve babaannesi toplantıda avukatlarıyla birlikte Kurulu ikna etmeye çalışsalar da başarılı olamadılar.
Ishøj Belediyesi, Çocuk ve Gençlik Kurulu, belediyenin Mikail Karahan bebeğin evlatlık verilmesi kararını aynen onayladı.
Sabah 9.30’da başlayan ve yaklaşık 6 saat süren toplantıdan şaşkın halde çıkan Öztürk ailesinin fertleri, anavatandaki yetkililere çağrıda bulunarak yardım istedi.
Acılı baba İbrahim Öztürk Haberler’e yaptığı açıklamada Başbakan Ahmet Davutoğlu’na seslenerek, yardım isterken, dayısı Naim Gürel de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesini istedi.
Belediye’nin çocukları kendileri dışında başka bir aileye evlatlık verecek olması isteğine karşı çıkan babaanne Yurdagül Öztürk, toplantıda avukatlarının herşeyi açıkca ortaya dökmesine rağmen bir sonuca ulaşamadıklarını artık tek ümitlerinin Türkiye’deki yetkililer olduğunu söyledi.
Haberler’e açıklamada bulunan avukat Arbab Perveez, Çocuk ve Gençlik Kurulu’nun kararının çok acımasızca olduğunu ve her türlü imkanın zorlanması gerektiğini, konunun sadece hukuk ile çözümünün yeterli olmayacağını, Türk yetkililerin de devreye girmesi gerektiğini kaydetti.
Belediyenin çocuğu aileden birisine vermemesinin de hiç düşünülmemesine tepki gösterdi.