Slagelse kenti yakınlarında kurulan Mina Hindholm Efterskole mezunları, Türkiye’nin yanı sıra, Danimarka’daki üniversitelerde de eğitim görebilecek.

Slagelse kenti yakınlarında kurulan Mina Hindholm Efterskole mezunları, Türkiye’nin yanı sıra, Danimarka’daki üniversitelerde de eğitim görebilecek.

Görüntülü Haber: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

Danimarka İslam Toplumu Başkanı ve İskandinavya İmam Hatip Okulu (Mina Hindholm Efterskole) Müdürü Ahmet Deniz, Haberler’e yaptığı açıklamada, Mina Hindholm Efterskole öğrencilerine Danimarka’da üniversite yolunun açıldığını müjdeledi.

Ahmet Deniz, geçtiğimiz günlerde okulda yapılan aile şenliği etkinliğinde Haberler’e yaptığı açıklamada, İskandinavya’nın ilk imam hatip okulu olan Mina Hindholm Efterskole’nin, 11 ağustos 2014’te eğitim ve öğretime kapılarını açtığını hatırlatırken, okulda verdikleri eğitimde, İslami hassasiyetleri göz önünde bulundurduklarını belirtti.

Okulda 8’inci, 9’uncu ve 10’uncu sınıflara ders verdiklerini bildiren Ahmet Deniz “Halk okullarında verilen eğitim, aynı şekilde burada da var, artı Türkçe ve din dersi. Dolayısıyla çocuğunuzun, alması lazım gelen halk okullarındaki bütün dersleri gördüğü gibi, kendi özünden kopmadan, iki kanatlı bir kuş olarak uçabilmesi için, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Okulu ilk açtıklarında zorlandıklarını kaydeden Ahmet Deniz “Böyle büyük bir külliyenin alımı, koordine edilmesi, organize edilmesi, daha sonra bu hale getirilmesi kolay olmadı. Dolayısıyla bu işleri yaparken insanımıza, Danimarka’da yaşayan insanımıza, ilanlarla duyurmakta belki zorlandık. O yüzden de biz tabi, insanımızın gelip çocuklarını yazdırmasalar bile burayı görmesini, çayımızı içmesini, bir çorbamızı içmelerini, arzu ederiz. Herkese kapımız açık” şeklinde konuştu.

”Hatta Danimarkalı Müslüman olmayan kişilerde buranın Müslüman yatılı okulu olduğunu bilmesine rağmen, geldi çocuklarını yazdırdı. Zaman zaman Danimarkalı talebelerimiz, Pakistanlı talebelerimiz, Arap talebelerimiz de oluyor” diyen Ahmet Deniz, Mina Hindolm Efterskole’nin herkese açık olduğunun altını çizdi.

Okul müdürü Ahmet Deniz, İskandinavya İmam Hatip Okulu öğrencilerinin Türkiye’de ilahiyat fakültesinde ya da üniversitede eğitim görme imkânının yanı sıra, okullarının Danimarkalı yetkililer tarafından STX lisesi olarak kabul edilmesiyle birlikte, okullarından mezun olacak olan öğrencilerin, Danimarka’da da üniversitede eğitimi alabileceklerini müjdeledi.

Ahmet Deniz ”Resmi Danimarka lisesi, birde Türkiye’nin imam hatip lisesiyle birlikte birleştirildiğinde çok güzel sonuçlar elde edilmiş olacak” ifadesini kullanırken, bu imkânı duyan herkesin çevresiyle paylaşması çağrısında bulundu.