Danimarka dini gerekçelerden dolayı sünnet edilen erkek çocuklarını kayıt altına almaya hazırlanıyor.

Sünnet edilecek çocuklar, “yanlış kişiyi sünnet ediyorlar, polis çağırın” gibi gülümseten cümleler kurabiliyor.

Çocuk üroloji ve cerrahlarından derlenen bilgiye göre, çeşitli hediyelerle masalsı dünyanın kahramanı haline gelen çocukların, sünnet öncesi mutluluk, heyecan ve biraz da korkuyla söyledikleri gülümsetiyor.

Sünnet çocukları, “Benim adım Ali değil, yanlış kişiyi sünnet ediyorlar, polis çağırın”, “Bir dakika bir şey söylemek istiyorum”, “Neden beni kimse dinlemiyor, baba en azından sen dinle”, “Bugün gideyim, yarın gelirim”, “Hemen tuvalete gidip, geleceğim”, “Bugün kalsa da yarın yapsak olmaz mı?”, “Polisi çağırın çabuk, beni kurtarsın”, “Çok susadım, su içmem gerekiyor, beni bırakın” gibi sözlerle, sünneti engellemeye ya da ertelemeye çalışıyor.

Sünnete başlamadan önce henüz hiçbir işlem yapılmadan “acıyor” diye şikayette bulunan bazı çocukların sünnet bittikten sonra “Acımadı ki heyecanlanacak bir şey yokmuş” dediğine de şahit olunuyor.

“Sürekli bir dakika’ derler ama o bir dakika hiç bitmez”

Bir tıp merkezinde görevli Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Adil Gökalp, sünnet derisinin alınarak çocuğun enfeksiyonlardan korunduğunu iddia etti.

Neredeyse her sünnetin kendisi için çok ilginç geçtiğini ifade eden Gökalp, şunları kaydetti:

“Çocuklar tam sünnet esnasında bizleri şaşırtan cümlelere imza atıyor. Çocukların söyledikleri aklıma geldikçe gülümsüyorum. Sürekli ‘Bir dakika’ derler ama o bir dakika hiç bitmez. O kadar çok mazeretleri oluyor ki biz bile hayret ederiz. Çocukları sünnet ederken o kadar çok ilginç diyaloglar oluyor ki söyledikleri bizleri bile şaşırtıyor, gülümsetiyor. Onlarla yetişkin gibi konuşup, korkularını yendikten sonra işleme geçiyoruz. Çocuğun yaşına göre mani, ninni, şarkılar söylüyoruz. Şu ana kadar 10 binlerce sünnet yaptım. Yanımda sünneti takip eden babaların çoğunluğu bayılıyor. Sünnete başlarken ‘Babaya dikkat edin’ diyorum.”