İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, İskandinavya Türk Federasyonu tarafından program düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, İskandinavya Türk Federasyonu tarafından program düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, İskandinavya Türk Federasyonu tarafından program düzenlendi.

Haber görüntüsü (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Brønshøj’daki Korsager Okulu salonunda düzenlenen program, Frederikssund Orhan Gazi Camii Din Görevlisi Sedat Aydınlı’nın Kurán-ı Kerim tilavetinin ardından davetlilerin hep birlikte İstiklal Marşı’nı okumasıyla başladı.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 95’inci yılının kutlandığı ve Mehmet Akif Ersoy’un anıldığı programın hoş geldiniz konuşması, Kopenhag Türk Kültür Merkezi (Kopenhag Ülkü Ocağı) Başkanı Mehmet Saraç tarafından yapıldı.

Mehmet Saraç’ın ardından T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez bir konuşma yaptı.

Mart ayının Türk tarihi için önemli bir ay olduğunu vurgulayan Mehmet Dönmez, İstiklal Marşı’nın kabulünün yanı sıra, Mart ayında Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun ve Çanakkale Zaferi’nin de kutlandığını hatırlattı.

Mehmet Dönmez, Türkiye’nin 1921 yılında zor bir dönemden geçtiğini, Anadolu’nun ciddi tehlike altında olduğunu, milletin heyecanını ve kurtuluş mücadelesinde motivasyonunu yükseltmek amacıyla marş yarışması düzenlendiğini bilgisini paylaştı.

İstiklal marşı için ”Her mısrası ve kelimesi müthiş heyecan veren ve son derece güzel ifade edilmiş, Türk ulusuna yakışır bir milli marş” diyen Dönmez, 724 eser arasından Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan marşın büyük millet meclisinde okunarak, Türk ulusunun son ebedi marşı olarak, tarih sahnesindeki yerini aldığını kaydetti.

Konuşmasında şehitleri de unutmayan T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, ”Son vatan toprağını bize bağışlayan başta Atatürk ve silah arkadaşları, her cephede savaşan askerlerimiz, bugün hala yurt savunması için canlarını feda eden polislerimiz, vatan evlatlarının ruhları şad olsun. Allah onlardan razı olsun. Makamları cennet olsun” dedi.

Büyükelçi Mehmet Dönmez’in ardından, programa katılan vatandaşlara hitap eden İskandinavya Türk Federasyonu Başkan Yardımcısı Bahadır Güler, İstiklal Marşı’nın yazılış hikâyesi ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatıyla ilgili slayt gösterisi eşliğinde bilgiler sundu.

Program,  Kopenhag Ülkü Ocağı’nda Suna Ökten, Emine Güler ve Ayla Güler tarafından hazırlanan irmik helvasının davetlilere ikramıyla sona erdi.

Programa, T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez ve eşi Fatma Güldan Dönmez’in yanı sıra, büyükelçilik ve konsolosluk görevlileri, Türk dünyasından temsilciler ve bazı camilerin din görevlileri katıldı.