Danimarka’da başkent Kopenhag’ın yaklaşık 60 KM kuzeyinde bulunan Helsinge kasabasındaki Türk toplumu tarafından düzenlenen kermeste yöresel yemekler sergilendi.
Görüntü: (Tam ekran)
Semerkand Vakfı Helsinge Şubesi tarafından organize edilen ve dernek binasında gerçekleşen kermeste Helsinge’deki bayanlar hazırladıkları yöresel yemek, börek ve tatlılarla, derneklerinin gelir elde etmesine destek olarak, dernekte eğitim gören çocukların kültürel ve dini derslerini finanse etti.
Haberler’e açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Alpaslan Ünal, “Helsinge’de dayanışma oldukça güzel. Mesela kermesimiz var dediğimizde herkes bir şeyler getirdi. Amacımız kermesten elde ettiğimiz gelirlerle, hafta sonları çocuklarımıza kültürel ve dini eğitim verebilmek.” diye konuştu.
Son baharda Helsinge’de daha kapsamlı ve Danimarkalılara yönelik de etkinlikler yapacaklarını ifade eden Ünal, Danimarkalıların da etkinliklerine ilgi gösterdiğini belirtti.
Dernek binasında gençlere ve yetişkinlere yönelik dini ve kültürel eğitimlerinin devam ettiğini ve çevrede yaşayan vatandaşları da bu derslere davet eden Alpaslan Ünal şu ifadeleri kullandı:
“Niyetimiz gençlerimizi sokaklardan uzak tutmak. Aileler de bizleri tanıdıkları için bize güveniyorlar. Tek gayemiz gençlerimize kültürlerini verebilmek.”
Kermese destekte bulunan bayanlara da teşekkür etmeyi unutmayan Ünal, şöyle konuştu:
“Bütün bayanlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hepsi teker teker el emekleriyle Allah rızası için bize destek oldular. Hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun.”