Geçen hafta temeli atılan Roskilde Ayasofya Camii yararına düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu hocaların model olamayacağını, model örneğin Hz. Muhammed olduğunu vurguladı.

Geçen hafta temeli atılan Roskilde Ayasofya Camii yararına düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu hocaların model olamayacağını, model örneğin Hz. Muhammed olduğunu vurguladı.

Geçen hafta temeli atılan Roskilde Ayasofya Camii yararına düzenlenen etkinlikte konuşan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu hocaların model olamayacağını, model örneğin Hz. Muhammed olduğunu vurguladı.

Haber görüntüsü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Dün akşam Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın banliyölerinden Albertslund’da gerçekleşen programda sevenleriyle buluşan ve onların sorularını cevaplayan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, son günlerde Türkiye’de hadislerle ilgili yapılan tartışmalara da değindi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte selamlama konuşmasını Roskilde Ayasofya Camii Başkanı Tuncay Yılmaz yaptı. Tuncay Yılmaz yaptığı konuşmada yeni cami projesinden bahsederken, gecede emeği geçen herkese teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Tuncay Yılmaz’ın konuşmasının ardından etkinlikte Grup Kudüs, Grup 1453 ve Mustafa Özcan Güneşdoğdu’nun ilahileriyle salonda duygulu anlar yaşandı.

İlahilerin ardından beklenen konuk Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun programı başladı. Gelen davetlilere teşekkür eden Hatipoğlu, Hz. Peygamberin hayatı ve sahabe hayatını Kur’an’la harmanlama yolunu seçtiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

”Kur’an’ı Kerim ayetlerini tek tek okuyup söylediğinizde bazen cemaatin zorlandığını tatbikatta anlamakta yaşamakta zorlandığını görüyorsunuz, 3-5 ayetin mealini duyunca yoruluyor. Onun için onlara yaşayacakları örneklerden hareketle Kur’an’a girmek lazım, en güzel örnek yaşayan Kur’an’dır, Hz. Muhammed’dir.

Dünyamızın da ahiretimizin de ebetteki kurtarıcısı ebedi örneği, ebedi lideri, dünyamızın ve ahiretimizin, şüphesiz Muhammed Mustafa’dır. O’nun için onu tanımak onu anlamak ve onun yaşantısıyla İslam’ı gözümüzün önüne getirmek doğru olanıdır.

Yani yüce Allah bize ahirette şunu soracaktır, kimi örnek aldın hayatında diye Ahmet Hoca’yı mı Mehmet Hoca’yı mı falanca zatı filancayı mı? Hepsi masal, hepsi hikâye, boş, hiç kimseyi böyle bir müdafaa kurtarmaz. Hiçbir hoca sizi kurtarmaz. Hiçbir şey sizi kurtarmaz, Şıhlara çok saygım olmakla beraber.

Sizi kurtaracak, imanınız, ameliniz Muhammed Mustafa’ya sevgininizdir. Evet bu. Gerisi kim söylüyorsa, bende desem, başkası da dese, vallahi yalan söylüyoruz. Vallahi yalan söylemiş oluruz. Çünkü hiçbirimiz model değiliz. Hiçbir hoca model değil. Model örnek sizin için Allah’ın peygamberinden güzel bir örnek var seni ancak Âlemlere rahmet olasın diye gönderdik, sen tüm insanlar için müjdeleyicisin, örnek Resulüllah.

Onun yolunda giden herkes başımızın tacı, bir cemaat lideri olabilir, bir tasavvuf harekâtı olabilir başımızın üstünde ama terazi Hz. Muhammed’dir. Onun terazisine uyacağız. O teraziye uygunsa eyvallah.”

Son günlerde gündemi meşgul eden hadis tartışmalarına da değinen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu şu ifadeleri kullandı:

”O ne konuşursa vahidir, sadece ne okursa değil. Ne konuşursa. Çünkü peygamberimizin Kur’an’ın dışında söylediği şeyler de Allah’tan gelen bilgiler.

Adam hadis yok diyor ya ben hayretle izliyorum. Koca koca profesörler, geçen bir hesap ettim, geçen Habertürk’e katılmıştım orada da söyledim, gece programında Resulüllah 23 sene peygamberlik yaptı. 1 senede kaç gün var? 365 gün 23 ile çarpın 8.500 gün peygamberlik yapmış her gün bir defa konuşsa peygamberimiz 8.500 hadis eder, yani bu zat hiç mi konuşmadı?

Namazın nasıl kılınacağını Zekâtı Kur’an’da göremiyorum, Kur’an’da yok. Hz. Muhammed açıklıyor, secde nasıl yapılacağını, rükû nasıl yapılacağını, ne okunacağını, Zekâtın neden nasıl verileceğini, haccın nasıl yapılacağını, tavafı dönüşün. Hepsi hadisler ile sabit.

Bu bir proje, Müslüman ülkelerde böyle nasıl kan gövdeyi götürtüyorlarsa, yeni bir din Müslümanlara enjekte ediyorlar, biraz Tevrat, biraz İncil, biraz Kur’an’dan ayetler, adı da İbrahimi Dinler. O dinlerde peygambere yer yok, Hz. Muhammed’e de yer yok. Karma bir din. Yavaş yavaş peygamberi dışlıyorlar.”

Sohbetin ardından konukların sorularını cevaplayan Nihat Hatipoğlu, duayla programını bitirirken sevenleriyle resim çektirdi ve kitap imzaladı.