T.C. Kopenhag Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Cinemateket adlı Danimarka Film Kurumu’nda düzenlenen ‘Kadın Yönetmenler’ konulu Türk Filmleri Festivali dün akşam sat 19.00’da ‘Deniz Seviyesi’ filminin gösterimiyle perdelerini açtı.
Görüntü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)
Yönetmenliğini Esra Saydam ve Nisan Dağ’ın yaptığı ‘Deniz Seviyesi’ adlı filmle gerçekleşen festivalin açılış konuşmasını yapan Cinemateket Program Editörü Jesper Andersen, “Gelecek iki hafta içinde 6 yeni Türk filmi göstereceğiz. Türk kadın yönetmenlerin en yeni çalışmalarından en güzel örnekler” diye konuştu.
Festivalin gerçekleşmesinde büyük emek harcayan T.C. Kopenhag Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Asiye Derya Dingiltepe’ye de konuşmasında teşekkür etmeyi unutmayan Andersen, ‘Deniz Seviyesi’ filmi ile ilgili, filmi izlemek için salonu dolduran sinemaseverlere kısa bir bilgi verdi.
Andersen konuşmasının ardından kürsüye T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez’i davet etti.
Mehmet Dönmez, Cinemateket’e teşekkür ederek başladığı konuşmasına, Türkiye’de, film sektörüne yön veren ülkelerden daha fazla kadın yönetmen olduğuna dikkat çekerken, Türk kadın yönetmenlerin filmlerinin sadece Türkiye değil, dünya genelinde ödüller kazandığına işaret etti.
Dönmez salonu dolduran sinemaseverlere, ‘Türk Filmleri Festivali’ kapsamında gösterilecek diğer filmleri de izlemeleye davet etti.
Filmin gösterimi sonrasında, yönetmenler Esra Saydam ve Nisan Dağ, filmi izleyen sinemaseverlerin sorularını yanıtladı.
Soru cevap bölümünün ardından çok sayıda büyükelçinin de bulunduğu seçkin bir davetli topluluğu için T.C. Kopenhag Büyükelçiliği tarafından Cinemateket’in Asta adlı barında bir resepsiyon verildi.
Resepsiyonda genç yönetmenler Esra Saydam ve Nisan Dağ, sinemaseverlerin ilgi odağı olurken, sinemaseverler iki genç yönetmenle bol bol fotoğraf çektirdi.
Danimarkalı sinemaseverler Türk kadın yönetmenleri tanıyacak
T.C. Kopenhag Büyükelçiliği’nin katkılarıyla gerçekleşen Kopenhag Türk Filmleri Festivali ile ilgili Haberler’e açıklamalarda bulunan Büyükelçi Mehmet Dönmez, şunları söyledi:
“Cinemateket ile yaptığımız işbirliği sonucu Kültür Bakanlığımızın ve Dışişleri Bakanlığımızın da katkılarıyla 29 Ekim’e iki hafta kala bu Türk Filmleri Haftası’nı yapmaya muvaffak olduk. Bu seneki filmler konuşmamdan da belirttiğim gibi kadın yapımcıların filmleri. Buda ülkemizin bu alandaki başarılarının Türk kadınlarının film sektörüne, sanatına olan katkılarını, Danimarkalı sinemaseverlere gösterme fırsatı verecek. Bu açıdan mutluyum.“
11 günde 6 Türk filmi
Cinemeteket’teki 3 farklı sinema salonunda, Türk kadın yönetmenler tarafından yönetilen ‘Şimdiki Zaman’, ‘Gözetleme Kulesi’, ‘Köksüz’, ‘Zefir’ ve ‘Kötü Kedi Şerafettin’ filmleri, İngilizce altyazılı olarak festival kapsamında 15 – 26 Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.
Türk Filmleri Festivali kapsamında bugün ‘Kötü Kedi Şerafettin’ ile ‘Gözetleme Kulesi’ filmleri Danimarkalı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.
26 Ekim’e kadar devam edecek festivalin kapanışı, Belma Baş’ın yönettiği ‘Zefir’ adlı filmle gerçekleşecek. Yönetmen Belma Baş’ın, festivalin kapanış filmi ‘Zefir’in gösterimine katılacağı aktarıldı.
Kopenhag Türk Filmleri Festivali’nde gösterilecek filmler, seansları ve fragmanları: