Haklarında yürütülen soruşturmalarda savcılığa ifade vermeye gitmeyen HDP Genel Başkan ve milletvekillerinin tutuklanması Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da protesto edildi.
Görüntü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)
Danimarka’daki Kürt Dernekleri Birliği Fey-Kurd ve sol görüşlü Enhedslisten (Birlik Listesi) partisi tarafından organize edilen protesto gösterisi Kopenhag’daki Svanemøllen Tren İstasyonu’ndan T.C. Kopenhag Büyükelçiliği’ne yürüyüş ile başladı.
Aralarında Danimarkalıların da bulunduğu yaklaşık 300 göstericinin katıldığı protesto gösterisi T.C. Kopenhag Büyükelçiliği önüne ulaşılmasının ardından ölen terör örgütü PKK’lılar için saygı duruşu ve Fey-Kurd bildirisinin okunmasıyla devam etti.
Daha önce katılacakları duyurulmasına rağmen Alternatif Parti’den (Alternativet) Ulla Sandbæk ve Sosyal Demokrat Parti’den Lars Aslan Rasmussen gösteriye katılmazken, gösteride konuşan Birlik Listesi Milletvekili Søren Søndergaard ve Sosyalist Halk Partisi Milletvekili Holger K. Nielsen’in gündeminde T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı.
Birlik Listesi, HDP’li milletvekilleri evlat edindi
Birlik Listesi olarak HDP’li parlamenterlerin davalarını izlemek için parlamenterler, bölge ve belediye meclisi üyelerini Türkiye’ye göndereceklerini ifade eden Birlik Listesi’nden Søren Søndergaard, ‘Birlik Listesi olarak, HDP’li parlamenterleri evlat edinmeye karar verdik” diye konuşurken, parlamentodaki diğer partilerden de aynı tutumu sergilemelerini istedi.
Birlik Listesi olarak Sosyal Demokrat Parti, Alternatif Parti, Sosyalist Liberal Parti (Radikale Venstre) ve Sosyalist Halk Partisi ile birlikte HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili Danimarka Parlementosu Folketing’de acil toplantı çağrısında bulunduklarını ifade eden Søndergaard, meclisteki görüşmenin Çarşamba günü saat 13.00’te gerçekleşeceğini kaydetti.
Søndegaard, toplantıyla ümitlerinin şiddetli bir protestonun duyulması olduğunu vurguladı.
“Türkiye Musul’da masada olmasın”
1991 ve 2005 yılları arasında Sosyalist Halk Partisi’nin başkanlığını yapan Holger Kirkholm Nielsen de konuşmasının büyük bölümünü T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AB’ye ayırırken, Türkiye’de demokratik ilerleme olmadığını iddia ederek AB müzakerelerinin dondurulması gerektiğini söyledi.
Uzun siyasi yaşamında 52 gün boyunca Dışişleri Bakanlığı da yapan ve Danimarka tarihinde en kısa süre boyunca Dışişleri Bakanı olarak kayıtlara geçen Holger K. Nielsen, Türkiye’nin bir diktatörlüğe dönüşmek üzere olduğu iddiasında bulundu.
Holger K. Nielsen, ”Erdoğan kendisini diktatör ilan etmek üzere” diye konuşurken, Türkiye’nin NATO üyesi olmasına rağmen, diğer NATO üyeleri DAEŞ ile savaşırken Türkiye’nin DAEŞ ile savaşmaktan da öte giderek ABD’nin DAEŞ’e karşı savaşında en iyi müttefiki Kürtlere savaş açtığını kaydederek, Kürtlerin Erdoğan tarafından avlandığını iddia etti.
Türkiye’nin Musul’da aktif olmasını da eleştiren Holger K. Nielsen, Musul’un özgürlüğüne kavuşmasının ardından yapılacak paylaşımda Türkiye’nin de pay alacak olmasına ”Erdoğan’ın bu hakkı olmamalı” diyerek karşı çıktı.
Erdoğan tarafından Kürtlere baskı uygulandığı iddiasında da bulunan Holger K. Nielsen, Erdoğan’a cevabın demokratik çerçeveler içerisinde olması gerektiğini belirterek, Türkiye’de istikrarın sağlanabilmesi için Erdoğan’ın Kürtler ve terör örgütü PKK ile müzakerelere yeniden başlaması gerektiğini savundu.
Gelecek genel seçimlerde aday olmayacak Holger K. Nielsen’in konuşmasının ardından Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Danimarka Başkanı Cemal Özsağcı da T.C. Kopenhag Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalığa hitap etti.
Cemal Özsağcı’nın konuşmasının ardından T.C. Kopenhag Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakıldı. Çelenk bırakılmasının ardından Amin Merji ve Hiva Zahibi de birer konuşma yaparken, konuşmaların ardından protesto gösterisine katılan kalabalık olaysız dağıldı.
Protestocuların çoğunda HDP’ye destek veren pankartlar öne çıksa da terör örgütleri PKK ve PYD’nin simgeleri ile PKK’nın İmralı da tutuklu bulunan lideri Abdullah Öcalan’ın da fotoğraflarını taşıyan göstericiler de gözlerden kaçmazken gösteri boyunca AK Parti, T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye aleyhtarı sloganlar atıldı.