Danimarka’da referandumda evet için çalışma yapan  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, dün sabah geldiği Kopenhag’da Brøndby Strand ve Høje Taastrup kentlerinde vatandaşlarla buluştu ve esnaf ziyaretleri yaptı. Akşam ise Kopenhag’da vatandaşlara hitap etti.

Görüntü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, Almanya devletinin Türkiye’deki anayasa değişikliği halk oylaması konusunda açıkça taraf haline geldiğini belirterek, “Daha doğrusu bir ‘hayır’ kampanyası başlattı Almanya. İki gündür de televizyon kanallarında hem sesli hem görüntülü hem medya üzerinden hem diğer toplumsal kitlesel iletişim araçları üzerinden kampanya yapıyor.” dedi.
AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezinin organize ettiği programlara katılmak üzere Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a gelen Eker, cuma namazını kıldığı Bröndby Strand kentindeki Bröndby Camisi’nin toplantı salonunda Türk vatandaşlarına 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması hakkında bilgi verdi.
Eker, gurbetçilerin büyük ilgi gösterdiği toplantıda yaptığı konuşmada, mevcut 1982 Anayasası’nın sivil bir anayasa olmadığını, cumhurbaşkanı ile başbakan arasında çift başlılığa yol açtığını söyledi.
Vatandaşların halk oylamasıyla ilgili sorularını da yanıtlayan Eker, Bröndby Strand’da bir alışveriş merkezinde faaliyet gösteren Türk esnafı ziyaret etti.
Eker, esnaf ziyaretinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarıyla halk oylaması vesilesiyle hasbihal ederek bir anlamda hasret giderdiklerini ve kanaatlerini öğrendiklerini ifade etti.
Halkoyuna sunulacak anayasa değişikliği paketinin Türkiye’nin önünü açacağını ve ülkeyi otoriterleşmeye değil demokratikleşmeye doğru götüreceğini vurgulayan Eker, “Mevcut 1982 Anayasası’na göre cumhurbaşkanının yetkileri çok ve sorumluluğu yok. Halbuki bizim önerdiğimiz ve 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak olan değişiklik paketinde ise cumhurbaşkanının yetkilerinin yanında artık sorumluluğu da var. Dolayısıyla o iddia yani tek adamlık iddiası da rejim değişikliği iddiası da son derecede aslında gerçek dışı bir isnattan ibaret.” diye konuştu.
Avrupa’da halk oylaması toplantılarına izin verilmemesi
Eker, başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde Türk siyasetçilerinin referandum kampanyası kapsamında halkla buluşma toplantılarına izin verilmemesini eleştirdi.
Halk oylamasının Türkiye’yi ilgilendiren bir konu olduğunu anlatan Eker, şunları kaydetti:
“Almanya maalesef devlet olarak Türkiye’nin bir halk oylamasında açıkça taraf haline geldi. Daha doğrusu bir ‘hayır’ kampanyası başlattı Almanya. İki gündür de televizyon kanallarında hem sesli hem görüntülü hem medya üzerinden hem diğer toplumsal kitlesel iletişim araçları üzerinden kampanya yapıyor. Almanya, Türkiye’nin bir iç meselesine bu kadar yakından bakıyor, ilgileniyor ve bu hem aslında dostluk ilişkileri açısından hem müttefik ülke olma ve ticari partner olma ilişkileri açısından çok doğrusu olumlu değil. Almanya ‘hayır’ kampanyası yürütmek isteyenlere daha farklı davranıyor. ‘Hayır’ ile ilgili kampanya yürütmek ya da o konuda çalışma yapmak üzere kim geliyorsa, legal ve illegal bütün örgütlere, Almanya sonuna kadar kapılarını açıyor ve destek veriyor.”
Yurt dışında yaşayan vatandaşları sandığa davet etti
Bröndby Strand’dan Höje Taastrup kentine geçen Eker, esnaf ziyaretinde bulunduktan sonra Danimarka Türk Diyanet Vakfına bağlı Yunus Emre Camisi’nin konferans salonunda vatandaşlarla bir araya geldi.
Eker, anayasa değişikliğiyle öngörülen düzenlemeleri anlattığı toplantıda, katılımcıların sorularını da yanıtladı.
Programının son durağı olan Kopenhag’daki Hamad bin Khalifa Civilisation Center’daki “Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi” başlıklı konferansta Türk vatandaşlarına seslenen Eker, anayasa değişikliğinin gerekçelerine değindi.
Mehmet Mehdi Eker, yurt dışında yaşayan seçmenlerden halk oylaması için vakit ayırıp sandığa gitmelerini istedi.
Halk oylamasında “evet” için destek isteyen Eker, “Demokratik hakkımızı kullanacağız, gideceğiz oyumuzu kullanacağız. Biraz fedakarlık yapacağız, Türkiye için değer.” değerlendirmesini yaptı.
Türkiye’nin güçlü olması durumunda yurt dışındaki Türklerin de güçlü olacağını vurgulayan Eker, özel olarak hazırlanan “AK Parti” logolu ve “Evet” yazılı pastayı, kendisini dinlemeye gelenler arasında bulunan küçük bir kız çocuğuyla kesti.
“Bu zekayla alay etmektir”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Hollanda hükümetinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesine ilişkin, “Bu zekayla alay etmektir.” ifadesini kullandı.
AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezinin organize ettiği programlara katılmak üzere Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan Eker, Türk STK’lar ile sabah kahvaltısında bir araya geldi ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Eker, Hollanda hükümetinin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesine ilişkin, “Hollanda’nın bu kadar aciz, böyle bir uçağın inişiyle ilgili güvenliği sağlayamayacak kadar aciz bir ülke olduğunu, bu vesileyle anlatmış olması yeterli değildir. Bu zekayla alay etmektir. Bu ayrı bir fecaattır” değerlendirmesinde bulundu.
Hollanda hükümetinin kararını, “Çavuşoğlu’nun yurt dışındaki Türk vatandaşlarını referandum konusunda bilgilendirmek için Hollanda’ya gitmesini engelleme çabası” olarak nitelendiren Eker, “Bu, Hollanda’nın Türk vatandaşları tarafından kararlaştırılacak bir halk oylamasında ‘hayır’dan yana taraf olduğunu göstermesidir.” dedi.
Eker, kararın Avrupa değerlerine savaş açmak anlamına geldiğine işaret ederek, şöyle konuştu:
“Bunu şiddetle kınıyoruz, bu beyhude bir çabadır. Bu bir çılgınlıktır. En basit deyimiyle Avrupa değerlerine, Avrupalılık değerlerine savaş açmaktır. Avrupa’nın göbeğindeki bir ülkenin kendi ayağına kurşun sıkmasıdır. Türkiye, tabii bu tür adımları, kararları karşılıksız bırakmaz.”
Mehdi Eker, böyle basiretsiz bir tutumun, ne Hollanda’ya ne Türkiye-Hollanda ilişkilerine fayda sağlamayacağını sözlerine ekledi.
Eker, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Danimarka şubesini ziyaret ederek İsveç’e geçecek.